NaTreku.cz

Výstup na Velkou Deštnou, nejvyšší horu Orlických hor

Pohoří, oblast / Stát

Orlické hory / Česko

Roční období

Jaro

19. 04. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 478 m

↓ 478 m

Délka

11.2 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 1114 m n.m.

min. 685 m n.m.

Turistická mapa Orlických hor

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 478 m
Sklesané metry: 478 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti- ANO
  3. Přelidněnost - na jaře malá

Okružní trek v Orlických horách přes Velkou Deštnou

Nástupní místo

Túru začínám na parkovišti Zákoutí u silnice z Deštného v Orlických horách směrem sedlu Šerlich.
 

Popis treku

Z parkoviště jsem se vydal po žluté značce po místní asfaltce (foto). Polská auta kolem mne svištěla, tak jsem pořádně přidal do kroku, abych měl tento úsek cesty brzy za sebou. Po necelém kilometru jsem se od silnice odpojil a po malé asfaltce pokračoval podél říčky Bělá dál. Nakonec jsem opustil i tuto asfaltku a odbočil jsem na lesní cestu. Ta začala přeci jen více stoupat. Cesta vede lesem a stále stoupá. Nakonec mne přivedla na louky pod sedlem Šerlich, po kterých jsem došel k Masarykové chatě.

Od ní jsem pokračoval do sedla Šerlich (foto). To jsem byl již na hřebenové Jiráskové cestě. Ukázalo se, že jaro je pro tuto trasu ideální. Nejsou zde běžkaři a ještě zde nejsou cyklisté. Na druhou stranu byla většina cesty ještě pod sněhem, který ztěžoval chůzi. Po této hřebenové cestě jsem tedy pokračoval až k rozcestníku pod Velkou Dešnou. Převýšení je v této části trasy minimální. U rozcestníku jsem odbočil a brzy jsem stanul na nejvyšší hoře Orlických hor, Velké Deštné.

Z vrcholu jsem začal sestupovat po zelené značce a brzy se otevřely skvělé výhledy na masiv Orlických hor (foto). Pokračoval jsem v sestupu, který byl místy trošku prudší. Nakonec jsem se dostal až do Luisina údolí. Dál jsem pokračoval po asfaltce, po chvilce lesní cestě. Ta stále klesala a nakonec jsem se vrátil zpět na parkoviště v Zákoutí.
 

Webové kamery

V okolí hory Velká Deštná se nachází několik webových kamer, které vás mohou informovat o aktuálním počasí v oblasti - webkamery najdete zde na www.meteoblue.com.
 

Náročnost

Skvělý výlet v nejvyšších partiích Orlických hor. Výstup a sestup je veden po lesních stezkách. Částečně se jde i po silnici. Hřebenová cesta k Velké Deštné je asfaltka, v půlce dubna ještě z větší části pokrytá sněhem. Převýšení je sice slušné, necelých 500 výškových metrů, ale nejsou zde extra prudké pasáže. Sestup je prudší než výstup. Trasa je vhodná pro psy, trénované děti ji také zvládnou.
 

Dostupnost vody

Doplnit tekutiny je možné nejprve na Masarykové chatě a v Chatě Hájenka u sedla Šerlich. O víkendech je otevřeno Občerstvení Srub pod Velkou Deštnou. Při sestupu z Velké Deštné je na zelené značce ještě studánka.
 

Možnosti přespání

Ubytování je možné na Masarykové chatě nebo Chatě Hájenka v horském sedle Šerlich.
 

Vrcholy

Vrchol Velká Dešná 1 115 m n.m. je nejvyšší vrchol Orlických hor. Ze samotného vrcholu výhled není, neb jsou zde sice již zakrslé, ale stále stromy. Skvělý výhled je však asi 50 metrů pod vrcholem po zelené značce.
 

Nebezpečí

Asi největší nebezpečí jsou polští řidiči na malé asfaltce, na které se jde hned na začátku treku (foto). Jezdí opravdu velmi svižně, až se jim práší za koly. Jinak se jedná o pohodovou trasu bez exponovaných míst. V létě na Jiráskové cestě je nutné dávat pozor na projíždějící cyklisty.
 

Jídlo

Občerstvení je možné na Masarykové chatě,o víkendech je k dispozici Občerstvení Srub pod Velkou Deštnou. Mně na trase stačila menší svačina (proteinová tyčinka Victus).
 

Zajímavosti

Z vrcholu Velké Deštné bohužel v současné době není možné vidět takřka nic. Jsou zde stromy, které jsou sice již zakrslé, přesto brání výhledu. Přitom na nejvyšší hoře Orlických hor bylo několik rozhleden a to dřevěných. Právě díky materiálu a těžkým klimatickým podmínkám neměly dlouhou životnost. Poslední vyhlídka zde byla vybudována v roce 1992. Jednalo se jen o 5 metrů vysokou vyhlídku ze dřeva. I to však stačilo na skvělý kruhový výhled. Byla zbourána pro špatný stav  v roce 2010. Od té doby zde vyhlídka chybí, ačkoliv bylo několik pokusů o stavbu pevné rozhledny. Bohužel se zatím nenašla společná řeč s majitelem pozemku Janem Kolowratem Krakovským.

Vloženo: 22. 04. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora