NaTreku.cz

Výstup na Triglav v Julských Alpách ve Slovinsku

Pohoří, oblast / Stát

Julské Alpy‎ / Slovinsko

Roční období

Léto

23. 08. 2012

Náročnost

4 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 2297 m

↓ 2297 m

Délka

12.8 km

12 hod.

Nadmořská výška

max. 2864 m n.m.

min. 1002 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 2297 m
Sklesané metry: 2297 m

Náročný jednodenní výstupu na nejvyšší horu Slovinska - Triglav 2 864 m n. m. Tomniškovou cestou

Nástupní místo

Výstup na Triglav začínáme na parkovišti na konci údolí u chaty Alžajev Dom 1 015 m.n.m. Je to odbočka ve vesničce Mojstrana do údolí Vrata, parkoviště bylo už v roce 2012 placené cca. 7 Euro.
 

Popis treku

Túra začíná v údolí Vrata u chaty Alžajev. Na výběr je z několika tras. Jako nejvhodnější pro výstup se jeví cesta Tominškova Pot. Cesta Prag je vhodnější pro sestup. Cesta je značená alpským stylem bílá tečka v červeném kolečku.

Na křížení tras jsou rozcestníky s časovými údaji. V místě kde kdysi býval Triglavský ledovec se setkáte i s mužíky, kteří celkem spolehlivě ukazují směr výstupu. Výstupová varianta Tomniška i sestupová varianta se setkávají přibližně ve výšce 2 200 m n. m., tam je i malý pramen vody a od tohoto místa je trasa výstupu na Triglav i sestupu z vrcholu stejná.

Zajímavé místo je náhorní plošina po Triglavském ledovci, ze kterého už byly v roce 2007 jen malé zbytečky. Až do dosažení chaty na Kredarici jsme i díky tomu, že jsme vyráželi před pátou ráno, potkali jen málo lidí. Ale chata má velkou kapacitu, takže po dosažení chaty počítejte s davy turistů (zejména v letní sezóně) jelikož přespávající mají před vámi náskok několika hodin (foto).

My jsme byli davy turistů natolik znechuceni, že jme uvažovali nad tím výstup vzdát. Nakonec jsme si řekli, že když už jsme se vyškrábali až na chatu, tak to dorazíme. Ale výstup i sestup ze samotného vrcholu v tolika lidech je velice nepříjemný, musíte dávat pozor i na jiné turisty, potkáte tam lidi i v trepkách, dokonce i sandálech!!! Z tohoto pohledu bych už v sezóně nahoru nešel. Přece jen má chata na Kredarici kapacitu 300 míst a v sezóně bývá beznadějně plná.

Co se týká technické náročnosti, je na trase několik zajištěných pasáží. Úsek od chaty na Kredarici až po samotný vrchol je v podstatě odjištěn celý. Ale není to nic zásadního, přirovnal bych to k náročnosti horské turistiky v Roháčích (foto). Turistovi zvyklému na pohyb ve výškách a s jistým krokem nebude tato akce činit větší problémy. Samozřejmě je třeba být odolný vůči závratím, vím o několika lidech kteří dostali na Triglavu psychický blok z pohledu dolů. Pro ty kdo si nejsou jistí je úvazek vhodnou pomůckou. Za mokra nebo se sněhovou pokrývkou se z výstupu stává mnohem náročnější a zejména nebezpečnější podnik - nedoporučuji. 
 

Náročnost

Výstup na Triglav je v podstatě středně těžkou horskou túrou pokud ji rozdělíte do dvou dnů, což i doporučuje většina průvodců. Pokud jste v časové tísni jako jsme byli my a absolvujete výstup i sestup v jednom dni, jedná se o náročný podnik s velkým převýšením hlavně z pohledu fyzické kondice. Co se týče technické obtížnosti záleží na tom, kterou trasou se na vrchol vydáte. Na výběr je několik možností, některé jsou technicky méně náročné, některé více. Na naší trase (Tomniškova cesta nahoru a cesta Prag dolů) byly v několika místech zajištěné pasáže ktetré nejsou nijak složité. Pro turistu odkojeného Tatrami se není třeba jistit, přilba je ovšem vhodná. Za mokra nebo sněhu je to ovšem jiný level obtížnosti a hlavně je třeba myslet na to, že hlavní vrchol Triglavu je zpřístupněn na všech výstupových trasách ocelovými lany a tím se stává jedním velkým hromosvodem. Za bouřky krajně nebezpečné místo. Proto je potřeba znát dobře předpověď počasí.
 

Dostupnost vody

Vody bylo v době naší návštěvy (srpen) málo. Nabrat se dá dole v údolí Vrata a pak ještě přibližně v půli trasy v místě, kde se potkávají cesty Tominška a Prag - ze skály zde teče malý čůrek vody. Jinak se dá koupit pití na chatách v masivu Triglavu. Vodu z přírodních zdrojů můžete pít bez obav, není třeba filtrovat.
 

Možnosti přespání

Jelikož jsme absolvovali výstup i sestup v jednom dni nepotřebovali jsme přespávat ale možností k přespání nabízí na Triglavu chaty Planika a Kredarica. I když je ale jejich kapacita velká, zdaleka nestačí náporů turistů. Z tohoto pohledu je dobré vyhnout se hlavní letní sezóně a víkendům. Ve volné přírodě přespávat nedoporučuju, pohybujete se v národním parku a Slovinci jsou velice hákliví na nocování ve volné přírodě. Zažil jsem několik problémů se strážci a jsou opravdu nekompromisní a pokuty citelné. Pokud už musíte přespat vysoko v horách tak mimo trasy a zbytečně na sebe neupozorňujte. Historek o setkání se strážci je na internetu dost a dost.
 

Vrcholy

Nejvyšší vrchol Slovinska Triglav 2 864 m.n.m. Výhledu ze shora se málo co vyrovná. Přehlédnete celé Julské Alpy, jsou vidět Dolomity, Vysoké Taury, Dachstein, Karavanky a když je ideální počasí tak i Jadranské moře a Apeniny nad ním.
 

Nebezpečí

Největším nebezpečím je počasí. Nastupovat jen za stálého počasí, jak už jsem uvedl v náročnosti, za mokra nebo dokonce náledí krajně nebezpečné. V případě blížící se bouřky je třeba neodkladně vyhledat úkryt. Triglav je opásán železem a je to jeden velký hromosvod. Nejvíc obětí na Triglavu z řad turistů má na svědomí blesk.

 

Doporučené vybavené

Kotníčkové boty považuji na treku tohoto typu za samozřejmost, i když jsme potkali několik šílencí pouze v teniskách nebo i sandálech!!! Zajištěná cesta k vrcholu je velmi snadná a zkušený horal nepotřebuje ani úvazek. Pro málo zkušené horské nadšence doporučuji kompletní ferratový sed i přilbu. Trekové hole se nám při sestupu jako vždy osvědčili také - doporučuji.
 

Jídlo

Ráno brzo lehká snídaně, po cestě tyčinky, čokolády rohlík se salámem. Na chatě Kredarica jsme se po sestupu z vrcholu dali pivo. Ceny jídel jsem nezkoumal ale předpokládám že to nebude nic levného.
 

Zajímavosti

Celá trasa a v podstatě všechny trasy vedoucí na Triglav se nacházejí v Triglavském národním parku a je třeba se podle toho chovat. Zajímavým místem je samotná severní stěna Triglavu. Jedná se o ohrmonou zeď vysokou téměř 1 500 m a širokou 3 km. Samotný vrchol je "ozdoben" Alžajevovým stolpem, což je to kovový válec připomínající raketu a slouží bohužel hlavně jako popelnice. Na Triglav vedou i další trasy. Za nejtěžší je považován výstup ze sedla Luknja. Nejdelší je zase výstup údolím Triglavských jezer ale podle průvodcovské literatury se jedná o nádherný třídenní trek. Tak snad někdy příště.

Vloženo: 05. 05. 2018
Autor:
Petr Lyčka
Profil autora