Šumava / Česko
Jaro
28. 04. 2018
↑ 463 m
↓ 463 m
11.7 km
4 hod.
max. 1315 m n.m.
min. 863 m n.m.
Horský výlet začínáme na placeném parkovišti v obci Prášily v Národním parku Šumava. Cena parkovného je 70 Kč za den (rok 2018).
Z obce Prášily jsem se vydal po červené značce po asfaltové cestě směrem k rozcestníku Dolní Ždánidla. Ze začátku vede cesta mezi loukami. Asi po kilometru jsem opustil značenou cestu a odbočil jsem na most přes Prášilský potok. V zatáčce za ním je lesní cesta. Sice není ani na mapách, ale je tam. Odbočil jsem na ni a vystoupal jsem na širokou cestu, z části ještě se sněhem, v mapách značenou jako Sjezdovka. Po ní jsem začal stoupat na vrchol hory Poledník 1 315 m n. m.
V této části lesa se již naplno ukázal problém zvaný kůrovec. Některé části lesa jsou úplně suché a zničené, jiné jsou zase nedotknuté kalamitou. Cesta vede takřka stále rovně a za nějaký čas na mne vykoukla rozhledna na vrcholu Poledníku. Odbočil jsem na stezku doleva a došel po ní k rozhledně. Ta byla zavřená, což ovšem nevadilo. Nebyli zde aspoň žádní jiní turisté. V sezoně je Poledník doslova v obležení pěších i cykloturistů. Výhledy byly skvělé jak na českou, tak i na německou stranu Šumavy.
Od rozhledny jsem začal sestupovat po staré cestě. Je dobře viditelná, ale evidentně málo používaná. Po necelém kilometru se cesta prudce stočila doprava a napojila se na širokou lesní cestu, tzv. Adámkovu svážnici. Tato cesta nejprve podchází horu Skalka a poté začne klesat. Nakonec jsem se napojil opět na cestu zvanou Sjezdovka. Po ní jsem došel až k rozcestníku Jezerní cesta. Zde jsem se napojil na značenou cestu a po ní došel zpět do Prášil.
Jednoduchý výstup po neznačených cestách. Většinou se jde po širokých lesních stezkách, u obce Prášily po asfaltkách. V horních partiích jsou cesty už zanedbané, ale stále jsou jasně vidět. Převýšení není tak strašné, ale hlavně se stoupá pozvolna, žádné brutální stoupáky zde nejsou. Výstup není možné vyjet s kočárkem, děti předškolního věku výstup zvládnou bez problémů.
Na trase jsem nějaké potůčky překročil, ale kvalitu vody jsem nezkoumal. Nicméně v nouzi bych se nebál napít. V letní sezóně je na vrcholu hory Poledník otevřené občerstvení (u rozhledny Poledník). V dubnu bylo zavřeno a tak jsem měl 1,5 litru vody s sebou, což bohatě stačilo.
Kousek od rozhledny Poledník je oficiální nocoviště povolené Národním parkem Šumava. Jinak je samozřejmě možné ubytovat se např. v turistické chatě KČT Prášily.
Vrchol Poledník 1 315 m n .m. nabízí skvělé výhledy na celou Šumavu, včetně Německé strany. Za dobré viditelnosti jsou vidět i Alpy.
Celou dobu se jde po širokých lesních cestách a nehrozí zde žádné nebezpečí. V horních partiích jsou cesty neudržované, ale bez většího problému. Žádný exponovaný úsek nebo prudký výšvih zde není. Je třeba si dát pozor na orientaci, tato trasa vede po neznačených cestách.
V letní sezoně je u rozhledny na vrcholu Poledníku otevřené občerstvení. Jinak po cestě samozřejmě žádná hospoda není, proto je dobré mít nějakou tu dobrotu sebou. Hospodu je pak možnost využít v nástupním i cílovém bodu treku, v obci Prášily.
Na vrcholu hory Poledník se nachází stejnojmenná vysoká rozhledna. Ta vznikla z bývalého vojenského objektu, který sloužil k odposlechům za našimi hranicemi. V roce 1992 byl vojskem objekt opuštěn. Okolní budovy byly zbourány a zůstala tak jen věž. Ta od roku 1998 slouží jako rozhledna a od té doby se stala jednou z nejnavštěvovanějších rozhleden u nás. Výška rozhledny je 37 metrů. Otevřená je od května do října. V přízemí je i občerstvení. Více informací o rozhledně Poledník naleznete zde.