Mürzstegerské Alpy / Rakousko
Jaro
31. 03. 2019
↑ 1099 m
↓ 1099 m
13.9 km
6 hod.
max. 1813 m n.m.
min. 780 m n.m.
Parkoviště u hospody v obci Altenberg an der Rax. Tato vesnice se nachází mezi pohořími Raxalpe a Schneealpe v Mürstegerských Alpách na odbočce ze silnice spojující města Kapellen a Prein an der Rax.
Z obce Altenberg an der Rax jsme se vydali po úzké asfaltce směrem k horskému sedlu Nasskamm. Cesta vede krásným údolím (foto) mezi pohořími Schneealpe a Raxalpe a jelikož bylo krásně, pohled na obě pohoří byl nádherný. Asi po 2,5 kilometru se asfaltka změnila na polní cestu a brzy jsme vstoupili do lesa. Cesta začala stoupat a po odbočení na úzkou stezku nabralo stoupání na intenzitě. V několika serpentinách jsme tak vyšli až na louky v sedle Nasskamm.
Odtud vede stezka přímo do stěny pohoří Schneealpe. Od sedla je výstup velmi prudký. Brzy jsme opustili hranici lesa a otevřeli se nám výhledy do údolí pod námi. Sněhu bylo v této části výstupu již poměrně hodně a tak jsme se úspěšně bořili občas i po kolena. V nejprudší části výstupu je nutné použít ruce (foto), stezka vede prudce mezi skalami. Poté jsme se již vydrápali na horský hřebínek. Po tomto hřebínku jsem se začali přibližovat k cíli naší cesty, hoře Amaißbichl. Stoupání již není tak prudké, navíc se otevřely výhledy na všechna strany, tak se nám šlo krásně. Závěrečné stoupání na horu Amaißbichl bylo trošku zdlouhavé, ale nakonec jsme úspěšně stanuli na vrcholu. Jsou zde skvělé výhledy na pohoří Schneealpe, Raxalpe a Schneeberg (foto).
Po zaslouženém odpočinku jsme se vydali dál. Sestoupili jsme k salaším a chatě Lurgbauerhütte a pokračovali směrem do středu pohoří Schneealpe. Asi po 500 metrech jsme však odbočili vlevo do úzké rokle a začali sestupovat. Byli jsme trošku nervozní, neb nad námi byly slušné sněhové převěje a pod námi několik popadaných lavin. Ale lavinové nebezpečí pro tento den bylo na nejnižším stupni č. 1, tak jsme začali bez obav sestupovat. Sešup to byl rychlý, sněhem jsme se v podstatě klouzali až do údolí (foto). Přešli jsme několik velkých popadaných lavin a v lese se napojili na cestu. Po této cestě jsme se vrátili zpět do obce Altenberg an der Rax.
Výstup na náhorní plošinu Schneealpe je poměrně náročný, zvlášť ve sněhu. V nejprudší části od sedla Nasskamm bylo nutné používat i ruce. Výstup je velmi prudký, část vede mezi skalami. Naopak do sedla Nasskamm se jde po pohodlné lesní stezce. Na náhorní plošině se jde pohodlně po sněhu nebo trávě. Sestup ze Schneealpe vede úzkou roklí. Zde naopak sníh sestup usnadnil. Trasu zvládnou i trénovaní psi a zdatné děti školního věku.
Možnost doplnit tekutiny je v lese při stoupání do sedla Nasskam. Je zde hezky vybudované koryto s vodou. V letní sezoně je k dispozici i chata Lurgbauerhütte pod horou Amaißbichl. Nám stačilo 1,5 litru vody na osobu.
V letní sezoně je možné přenocovat na chatě Lurgbauerhütte pod horou Amaißbichl.
Z vrcholu Amaißbichl 1 828 m n.m. jsou skvělé výhledy nejen na pohoří Schneealpe, ale i na okolní pohoří - Raxalpe, Schneeberg. Jsou vidět i Seckauské Taury, nebo např. Ötzer a Dürrenstein.
Při pohybu v horách v zimním období jsou největším nebezpečím laviny. V našem případě byly už popadané a bylo hlášeno minimální nebezpečí pádu lavin. Několik lavin jsme také přešli během sestupu úzkým kotlem. Nepříjemný je i úsek v horní části během výstupu na náhorní plošinu. Jde se mezi skalami a místo je velmi prudké. Určitě je nutné využívat i ruce pro jištění ve sněhu a vykopávat ve sněhu pevné stupy.
V zimním období není na trase žádná otevřená horská chata, proto je nutné mít jídlo s sebou. My jsme si vlastní oběd vychutnali přímo na vrcholu hory Amaißbichl.
Poloha pohoří Schneealpe, Raxalpe a Schneeberg je pro dojezd například z Brna velmi výhodná. Za necelé 3 hodiny jízdy jste v alpském prostředí s vrcholy nad 2 000 metrů. Inspirujte se na našich dalších túrách v těchto pohořích: