Lužické hory / Česko
Jaro
17. 04. 2021
↑ 238 m
↓ 238 m
4.0 km
2 hod.
max. 473 m n.m.
min. 312 m n.m.
Parkoviště na kraji obce Česká Kamenice při vstupu do lesa. Parkoviště je zdarma. Místa je zde dost.
U parkoviště jsem se napojil na modrou značku, která vedla po široké lesní cestě. Lehce jsem stoupal a přibližoval se ke skalní Jehle, která občas vykukovala mezi stromy. Pod skálou jsem opustil širokou cestu a po stezce jsem začal prudce stoupat vzhůru. Stoupání není dlouhé, ale je docela strmé. Nakonec jsem po stezce došel na skalní vyhlídku. Z ní se nabízejí krásné výhledy směrem na Děčínský Sněžník, Lužické hory a část Českého středohoří. Jelikož se blížil déšť, pokračoval jsem brzy v cestě dál.
Začal jsem sestupovat po modré značce. Po napojení na žlutou jsem si udělal malou odbočku k vytesaným oltářům ve skalách. Vrátil jsem se zpět a pokračoval po žluté značce. Ta mne kolem další vytesané kapličky dovedla na vyhlídku Tell-Platte. Z ní jsou výhledy přeci jen omezenější. Dál jsem pokračoval po široké cestě k vyhlídce Ponorka. Ta byla v době mého výletu v rekonstrukci. Opravuje se zábradlí a lávky. Proto je nepřístupná. Výhled je však možný z nižšího patra vyhlídky. Od Ponorky jsem začal sestupovat zpět do Kamenice. Stezka vede kolem skalního útvaru Žába. Nakonec jsem se po široké cestě vrátil zpět do Kamenice na parkoviště.
Krátký výlet, který zvládnou i malé děti. Celou dobu se jde po značené cestě. Trošku prudší je výstup na Jehlu. To se jde po úzké lesní stezce. Naopak zbytek trasy se jde mírně z kopce. Technicky není na trase žádný problém. Je ideální i pro procházku se psem.
Trasa je krátká, stačí 0,5 litru vody. Po cestě jsem žádnou možnost doplnit vodu neviděl.
Ze skalní vyhlídky Jehla 478 m n.m. jsou skvělé výhledy jak na Lužické hory, tak i na okolní krajinu, např. Děčínský Sněžník.
Trasa je jednoduchá po značených cestách. Na samotnou vyhlídku Jehla vede úzká stezka a na skále je zábradlí. Nicméně na malé děti je nutné dát na tomto místě pozor. Jinak není na trase žádný problém.
Je dobré mít nějakou lehkou svačinku sebou. Po cestě žádné občerstvení není.
Trasa výletu vede přes bratrské oltáře. Ty jsou částečně vytesané do pískovcový skal. Přesné datum vzniku oltářů není známo, pravděpodobně vznikly v 16. století. To sem chodili údajně na tajné mše katolíci. Po bitvě na Bílé hoře místo zase navštěvovali evangelíci. Od 19. století sloužily oltáře nejen jako poutní místo, ale i jako turistický cíl. Postupně bylo místo doplňováno sochami, obrazy a byl zhotoven i dřevěný oltář. V roce 1887 zde vznikla křížová cesta. Další opravy areálu proběhly v letech 1915 a 1923. Další opravy se dočkal až v roce 1993 a hlavně v roce 2011, kdy byly na místo doplněny i kopie poničených soch a obrazů.