Golanské výšiny / Izrael
Léto
21. 09. 2017
↑ 195 m
↓ 202 m
6.3 km
2 hod.
max. 1125 m n.m.
min. 1018 m n.m.
Parkoviště u památníku OZ 77 pod horou Hermonit. Místo je dost špatně značené a pokud nevládnete hebrejštinou, místní lidé moc neporadí. V kibucu El Rom na silnici číslo 98 je zhruba v polovině odbočka k jabloňovým sadům, po cca 3 min jízdy narazíte na malou šipku viz. foto a ta Vás zdárně dovede až k pamántíku.
Výlet do Údolí slz začínáme na parkovišti u památníku jedné z největších tankových bitev novodobých dějin. Pozůstatky Jomkipurské války (podle židovského svátku Yom Kippur, Den usmíření) jsou tu vidět na každém kroku. Úzké cesty v minovém poli nás vedou k vrakům tanků, opuštěným zákopům, menším bunkrům a pevnostem. Vše zcela přístupné veřejnosti (alespoň doufám, nebylo se koho zeptat a bylo otevřeno).
Po důkladné prohlídce Údolí slz se autem vydáváme na horu Bental 1 171 m n. m., která je vzdálená jižně cca 10 km od Údolí slz a 60 km od Damašku. Tam již potkáváme spoustu dalších turistů a spolu s hlídkou modrých přileb posloucháme s kávou v ruce střelbu od Syrské hranice. Na hoře Bental, která byla až do 6 denní války Syrským územím je i turistický dalekohled s restaurací.
Nenáročná procházka většinou po rovince v terénu či silnici, doba strávená na místě je přímo úměrná zájmu o historii tohoto místa.
V údolí slz vodu nedostanete, takže určitě vzít předem sebou např. v kibusu El Rom. Na vrcholu hory Bental je pak kavárna Cafe Anan (podle Kofiho Annana - OSN).
Na hoře Bental 1 171 m n. m. je možnost přespat ve spacáku v zákopu. V Údolí slz jsme viděli jak lidé spí ve stanech. My jsme spali v parádním Golan Heights hostelu v nedaleké malé osadě Odem.
Mount Hermonit 1 211 m n. m. a Mount Bental / Tal Al-Gharam 1 171 m n. m.
Minová pole - jsou ohraničená ostnatým drátem a žlutou cedulkou "Danger mines". Řidiči aut by si v téhle oblasti měli raději dávat pozor i na kolony tanků Merkava. Ale na tyhle zóny upozorní žlutá cedule se symbolem tanku.
Jídlo můžete nakoupit v Cafe Anan na hoře Bental, nebo u benzinky v EL-Rom. Pokud budete mít štěstí obdaruje vás jablky i některý místní zemědělec na svahu hory Hermonit.
V roce 1973 na svátek Yom Kippur, Den usmíření, překvapivě zaútočily na Izrael jednotky Egypta a Sýrie s podporou expedičních sborů Iráku a Jordánska. V údolí pak proti necelým 200 izraelským tankům, převážně typu Sho´t Kal, útočila cca sedminásobná přesila syrských tanků, převážně typu T-55.
Část syrských jednotek byla vybavena moderními ruskými tanky T-62 s nočním viděním, které útočili za tmy a Izraelci byly nuceny zaměřovat své cíle na velmi krátkou vzdálenost. Po bitvě v Údolí slz zůstalo na bojišti cca 500 zničených syrských tanků.
Hezky je Yom Kippurská válka vysvětlena a zobrazena i s typy tanků v pořadu české televize Největší tankové bity.