NaTreku.cz

Okružní trasa ze Skleného k řece Oslavě

Pohoří, oblast / Stát

Českomoravská vrchovina / Česko

Roční období

Léto

18. 08. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 366 m

↓ 366 m

Délka

22.6 km

7 hod.

Nadmořská výška

max. 579 m n.m.

min. 490 m n.m.

Turistická mapa údolí řeky Oslavy

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 366 m
Sklesané metry: 366 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Vhodné pro děti - ANO, ale trošku s kondičkou
  4. Přelidněnost - minimální, moc lidí zde nepotkáte

Nenáročný výlet do údolí řeky Oslavy na Vysočině

Nástupní místo

Vlakové nádraží ve Skleném nad Oslavou.
 

Popis treku

Původně jsme chtěli z vlakového nádraží ve Skleném jít přímo po žluté značce. Jelikož se ovšem lávka přes koleje opravuje (léto 2018), museli jsme načerno přejít koleje a vyběhnout do strmého svahu. Za ním je již polní cesta, po které vede žlutá značka. Mezi poli a poté lesem jsme došli k Těšíkovu mlýnu.

Pokračovali jsme po polní cestě (foto) až do Borů. Ty jsme prokličkovali a pokračovali jsme po polní cestě dál, která vedla hezkou krajinou potůčku Babačka. Nakonec nás žlutá značka přivedla do lesa. Cesta začala stoupat, až jsme došli k rozcestí Bukovec.

Zde jsme se napojili nas širokou lesní cestu, po které jsme sešli až k řece Oslavě . Za mostem jsme pokračovali po asfaltové cestě a nešli jsme tak ke Kněžskému rybníku. Asfaltka pěkně stoupala, ale brzy jsme se napojili na červenou značku, která zase začala klesat. Nakonec jsme lesem došli opět k řece Oslavě. Přešli jsme silnici a pokračovali po loukách u řeky.

Místy se stezka dostala mezi skálu a řeku a byla velmi úzká (foto). Nakonec jsme se napojili na asfaltku a po ní došli do Radostína nad Oslavou. V místním obchodně jsme doplnili sladkosti a odpočinuli si.

Poté jsme pokračovali směrem na Kněževes. Za obchodem jsme tak zatočili doprava a po silnici (málo frekventovaná) jsme pokračovali až do Kněževse. Silnice lehce stoupala, ale žádný problém zde jinak není. V Kněževsi jsme odbočili na menší asfaltku, která se postupně přeměnila na polní cestu. Po ní jsme kolem rybníka došli do lesa a nakonec jsme se napojili na červenou značku. Po značce jsme pokračovali dál lesem. Kousek cesty vede přes státní silnici.

Od ní jsme klesli k potoku Babačka, kde je skautský tábor. Od něj jsem po lesní stezce začali lehce stoupat až k široké lesní cestě (foto). Zde jsme se rozhodli opustit červenou značku, neboť jsme nevěděli, jestli je možné přejít přes staveniště u železnice. Po široké cestě jsme tedy vystoupali až ke žluté značce. Po ní jsme se vrátili zpět na nádraží ve Skleném.
 

Náročnost

Technicky nenáročný, ale poměrně dlouhý výlet. Jde se po všech druzích povrchu - lesní stezky, široké polní cesty, lesní asfaltky, ale také po silnicích na kterých jezdí auta. Nejužší stezka je v samotném údolí Oslavy. Je velmi úzká a dost to tam klouže. Celkové převýšení není velké. Příjemné jsou možnosti občerstvení v obcích po cestě. Trasu není možné projet s kočárkem. Dobře trénované děti to zvládnou (když jim budete kupovat zmrzliny po cestě). Pro psy je to ideální trasa.
 

Dostupnost vody

Doplnit tekutiny lze v obcích po cestě - Bory, Radostín nad Oslavou a Kněževes. Jsou zde jak obchody, tak i hospůdky. Ty ale mají různou otvírací dobu, takže na ně úplně nespoléhejte. Jinak nějaké potůčky po cestě byly, ale vodu jsme z nich nebrali.
 

Vrcholy

Trasa nevede přes žádný vrchol, nicméně krajina po cestě je krásně různorodá. Člověk se nenudí.
 

Nebezpečí

Nepříjemné jsou přechody přes státní silnice. Zvlášť na silnici u Borů je nutné dávat pozor na projíždějící auta. Stezka v údolí Oslavy je místy velmi úzká plná kamení a kořenů. Jelikož je zde často mokro, hrozí nebezpečí uklouznutí.
 

Jídlo

Na trase je možné koupit potraviny v Borech a Radostíně nad Oslavou. Jsou zde i hospůdky, ty jsou ale otevřeny spíš navečer.
 

Zajímavosti

V obci Kněževes se nachází malé Regionální muzeum Horního Pooslaví. To se věnuje poznáváním, dokumentací a prezentací dějin a přírodního bohatství Horního Pooslaví. Dále se zaměřuje na šlechtický rod Collalto et San Salvatore, což je jeden z nejstarších evropských šlechtických rodů původem ze severní Itálie, a zároveň působil i na Vysočině. Muzeum je možné navštívit po předchozí domluvě v úterý až pátek, a to od 8:00 do 12:00. Cena za vstup je 30 ,- Kč. Více informací naleznete na www.muzeumhp.cz.

Vloženo: 20. 08. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora