NaTreku.cz

Okružní trek na Oblík a Tříjezerní slať na Šumavě

Pohoří, oblast / Stát

Šumava / Česko

Roční období

Jaro

30. 05. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 395 m

↓ 395 m

Délka

14.6 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 1225 m n.m.

min. 851 m n.m.

Turistická mapa okolí obce Srní na Šumavě

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 395 m
Sklesané metry: 395 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - na jaře střední

Výletní trasa přes horu Oblík z obce Srní na Šumavě

Nástupní místo

Výlet začínám na parkovišti Mechov asi 2 km západně od obce Srní na Šumavě. Pozor! Kapacita parkoviště je omezená a v sezoně je často plné.
 

Popis treku

Na parkoviště jsme přijeli před druhou odpolední koncem května a už bylo takřka plné. Naštěstí většina lidí se motá kolem Vchynicko-Tetovského kanálu a výš do hor nejde. My jsme šli asi 500 metrů také kolem kanálu, ale poté jsme odbočili na žlutou značku a začali stoupat do svahu.

Cesta je to velmi příjemná, žádné prudké úseky zde nejsou. U bývalých Zelenohorských chalup se otevírají částečné výhledy na okolí. Po zelené značce jsme tak došli na hřebenovou modrou značku, která vede po asfaltce. V těchto místech je vidět, jak kůrovec brutálně zničil okolní lesy. Po ní jsme pokračovali až po odbočku na Oblík. Na vrchol vede nejprve široká, poté úzká stezka. Výhled z Oblíku 1 225 m n. m. zajišťuje skála, díky které jsme se dostali nad okolní stromy. Výhledy na celou Šumavu jsou krásné.

Z vrcholu jsem se rozhodli pokračovat po neznačené stezce. Prvních asi 100 metrů to bylo trošku hledání. Poté je již stezka zřetelnější a v závěru sestupu se jde již po široké lesní cestě. Nakonec jsme se napojili na alfalku. Rozhodli jsme se ještě navštívit Tříjezerní slať, což je součást komplexu rašelinišť Modravské slatě. Je to zacházka asi 500 metrů po žluté, ale stojí to za to. Po návratu na modrou značku jsme pokračovali v sestupu a nakonec jsme došli k Vchynickotetovskému kanálu. Podél něj jsme poté došli zpět k parkovišti Mechov.
 

Náročnost

Výstup na horu Oblík není vůbec náročný. Stoupání je pozvolné, vede v krásné přírodě. Žádný prudký úsek zde není. Na orientaci je lehce problematické najít stezku z vrcholu Oblíku směrem k Tříjezerní slati. Prvních asi 100 metrů stezky z vrcholu není dobře viditelných. Brzy se však stezka rozšíří a v závěru sestupu se jde již po široké lesní cestě.
 

Dostupnost vody

Na trase je několik malých potůčků, ze kterých asi není problém se napít. Hospoda nebo občerstvení na samotné trase není. Nejbližší možnost koupit vodu je v některé z mnoha restaurací v obci Srní. Nám stačilo cca 1,5 litru vody na osobu.
 

Možnosti přespání

Na trase není žádná chata. Ubytování je možné v nedalekém Srní.
 

Vrcholy

Z vrcholu Oblíku 1 225 m n.m. jsou kráné výhledy na velkou část Šumavy a to i na německou stranu pohoří.
 

Nebezpečí

Trasa je bezpečná, žádný exponovaný úsek zde není. Snad jen pozor na focení na vrcholu skály na Oblíku. Pád dolu by určitě bolel. Na cestě kolem Vchynickotetovského kanálu pozor na cyklisty. V letní sezoně jich zde je plno.
 

Jídlo

Na trase není žádné občerstvení nebo hospoda. Je dobré mít nějaké jídlo vlastní, nebo se po krátké túře občerstvit v některé z hospod v Srní.
 

Zajímavosti

Vchynicko - tetovský kanál byl vybudován v letech 1799 - 1800 pro plavení dřeva. Nahrazoval tak nesplavný úsek řeky Vydry, která v těchto místech prudce klesá a je plná kamenů a peřejí. Kanál měří 13,6 km a ústí do řeky Křemelná. Toto dílo nechal vybudovat kníže Josef II. ze Scharzenbergu inženýrem Josefem Rosenauerem. Ke svému účelu sloužil kanál více jak 100 let. Stavba kanálu také pomohla osidlování Šumavy. V mnoha osadách a vsích vznikly nové domy. Bohužel tyto osady byly po roce 1948 komunisty zničeny a vznikl zde vojenský prostor. V současné době kanál přivádí vodu do malé hydroelektrárny v Čeňkově Pile.

Další informace o obci Srní najdete v pořadu ČT Toulavá kamera zde nebo další pěkná reportáž o Šumavě v Návratech k divočině zde.

Vloženo: 03. 06. 2020
Autor:
Gejza
Profil autora