NaTreku.cz

Oblík a Srdov, skvělé vyhlídkové kopce v Českém středohoří

Pohoří, oblast / Stát

České středohoří / Česko

Roční období

Léto

26. 08. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 389 m

↓ 389 m

Délka

6.8 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 509 m n.m.

min. 276 m n.m.

Turistická mapa okolí kopce Oblík a Srdov

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 389 m
Sklesané metry: 389 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Vhodné pro děti - ANO
  4. Přelidněnost - malá, ale v sezoně pravděpodobně někoho potkáte.

Výlet na vulkanické kopce Oblík a Srdov v Českém středohoří

Nástupní místo

Malé parkoviště (asi pro 3 auta) u kostela ve vesnici Mnichov. Odbočka do vesnice je ze státní silnice spojující Most a Louny.
 

Popis treku

U kostela začíná zelená turistická značka. Po ní jsme vyrazili z vesnice. Nejprve nás zavedla na polní cestu (foto). Ta stoupala, ale žádné prudké stoupání to není. Došli jsme do ní do sedla mezi kopci Oblík a Srdov. Zde jsme prudce zatočili doprava a po užší stezce jsme začali stoupat na Oblík. Ze začátku je stoupání mírné, při vstupu do lesa je však výrazně prudší. Po opuštění lesa jsme se ocitli na vrcholové plošině Oblíku 509 m n. m. Výhledy jsou skvělé na všechny strany fantastické (foto).

Z vrcholu jsme opět po zelené značce začali sestupovat. Sestup je veden po pěšince, která je zaříznutá do prudkého svahu. Sestup je oproti výstupu výrazně prudší. Nakonec jsme došli k úpatí kopce a po zelené značce došli až ke statku Oblík. Zde jsme turistickou značku opustili a odbočili jsme doleva na širkou polní cestu. Po ní jsme začali Oblík podcházet. Nakonec se cesta stočila doleva a začala stoupat do sedla. V sedle jsme se stočili doprava směrem k hoře Srdov 482 m n. m.

K hoře vede nejprve široká cesta, později odbočuje úzká vyšlapaná stezka (foto). Výstup na Srdov je velmi prudký, v horní části je veden po kameních mezi skalkami. Na vrcholovém hřebeni je opět vyšlapaná stezka. Výhledy jsou skvělé. Zpět do Mnichova jsme šli stejnou cestou. Nejprve jsme sestoupili do sedla mezi kopci a po zelené značce se vrátili zpět na parkoviště.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet v CHKO České středohoří po skvělých vyhlídkových kopcích. Pod kopci se jde po širokých polních cestách. Na Oblík je vyšlapaná stezka, stejně tak i z Oblíku. Je sice užší, ale bezpečná. Na kopec Srdov nevede značená stezka, ale je zde vyšlapaná pěšina. V horních partiích výstupu se jde hodně po kamenech a výstup je poměrně prudký. Není proto možné projet trasu s kočárkem. Pro psy a děti je trasa ideální.
 

Dostupnost vody

Na trase jsme nenarazili na žádný pramen ani chatu nebo hospodu, kde by šlo cestou vodu dokoupit. Měli jsme s sebou 1,5 litru na osobu a bohatě to stačilo.
 

Možnosti přespání

Vrchol Oblíku představuje ideální místo pro spaní. Je široký a večení a ranní výhledy jistě stojí za to.
 

Vrcholy

Z vrcholu Oblíku 509 m n.m. a Srdov 482 m n.m. jsou skvělé výhledy na podstatnou část Českého středohoří. Vidět je i hřeben Krušných hor.
 

Nebezpečí

Trošku nepříjemný je sestup z Oblíku po zaříznuté stezce ve svahu. Je zde hodně kamení a sestup je prudký. Za mokra je kombinace bahna a mokrých kamenů ještě nebezpečnější. Na vrchol kopce Srdov se stoupá velmi prudce mezi skalkami. Ke slovu přijdou i ruce, ale žádný exponovaný úsek zde není.
 

Jídlo

Na trase není žádná možnost občerstvení, je nutné mít nějakou tu dobrotu sebou. Ani v Mnichovu (nátupním místě) žádná hospoda není.
 

Zajímavosti

Kopec Oblík 509 m n.m. je významnou dominantou okolí. Je tvořen čedičem a vznikl v období třetihor díky vulkanické činnosti. Svahy Oblíku dosahují sklonu až 45 stupňů a za mokra zde může docházet k sesuvům půdy. Oblík je mimořádně ceněnou přírodní lokalitou. V roce 1967 byl vyhlášen národní přírodní rezervací. Díky své siluetě byl o kopec zájem už v historii. V roce 1604 ho vyobrazil na rytině Jan Willenberg. A tak se stal jednou z nejstarších vyobrazených hor u nás. Na Díky prudkým svahům hory, mají na Oblíku také stanoviště paraglaidisté.
 

Tip na výlet

Českému středohoří dominuje hora Milešovka. Popis výstupu na tuto horu najdete i na našem webu - Výlet na královnu Českého středohoří - Milešovku

Vloženo: 29. 08. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora