NaTreku.cz

Výlet z Nových Losin k pěchotnímu srubu U Trati

Pohoří, oblast / Stát

Jeseníky / Česko

Roční období

Jaro

05. 05. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 524 m

↓ 446 m

Délka

15.2 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 739 m n.m.

min. 504 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 524 m
Sklesané metry: 446 m

Rodinný výlet k pěchotnímu srubu U Trati u Branné v Jeseníkách

Nástupní místo

Náš výlet s malými dětmi začínáme na železniční zastávkce Nové Losiny.
 

Popis treku

Výlet k pěchotnímu srubu jsem začali v Nových Losinách. U nádraží jsme přešli hlavní silnici a začali stoupat vesnicí po místní asfaltce. Cesta je stále do kopce, ale aut zde jezdí minimum, takže jsme si v klidu vychutnávali místní architekturu (foto).

Po asi 2 kilometrech jsme se napojili na modrou značku a začali po lesní asfaltce stoupat do kopce. Nakonec jsme vyšli na pastvinách a otevřely se hezké výhledy na okolní kopce. Pokračovali jsme po modré značce. Ta nás přivedla opět do lesa.

Po asi 1 kilometru chůze se stezka stočila a začali jsme klesat do údolí. Opustili jsme les a po loukách jsme došli do Františkova. Zde modrá značka pokračuje po frekventované silnici. Proto jsme se rozhodli využít úzké stezky (upozornil nás na ni dřevěný ukazatel) a tuto část trasy obejít. Po stezce jsme prudce vystoupali na louky nad Františkovem (foto). Zde jsme se napojili na úzkou asfaltku a po ní jsme sešli na začátek Branné.

Po silnici jsme přešli asi 500 metrů a odbočili jsme směrem do údolíčka říčky Branná. Kolem této říčky jsme pokračovali asi 3,5 kilometru. Na rozcestí Nad splavem jsme odbočili vlevo a po Naučné stezce Pasák jsme se začali vracet.

Po loukách jsme došli k silnici a kousek za ní jsme dorazili k cíli naší cesty - pěchotnímu srubu U Trati (foto). Od srubu jsme lehce vystoupali na louky a došli jsme do Branné. Na náměstí jsme si odpočinuli v hospůdce. Poté jsme sestoupili kolem Mariánského pramene do údolí a došli jsme na vlakové nádraží, kde náš výlet skončil.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet po značených cestách. Po cestě jsou jen dva výšlapy do kopce. První hned na začátku od železniční stanice. Druhý prudší výstup jsme absolvovali z Františkova po neznačené cestě, abychom se vyhnuli cestě po frekventované silnici. Druhá část výletu vede kolem říčky Branná, takže je úplně bez problémů. Kočárkem se trasa projet nedá, v lese jsou kořeny a kameny - museli byste kočárek hodně přenášet. Malé děti jsme měli v mandukách nebo nosičkách.
 

Dostupnost vody

Po cestě je poměrně hodně hospod, kde se dají doplnit tekutiny. První je kousek od nádraží v Nových Losinách na křižovatce silnic - Trojkámen. Další je ve Františkově a samozřejmě v Branné. Zde je také Mariánský pramen.
 

Možnosti přespání

V této části Jeseníků není nouze o ubytování. Penziony jsou v Nových Losinách, Branné nebo Františkově.
 

Vrcholy

Během našeho výletu jsme nevystoupali na žádný kopec. Nicméně výhledy jsou i tak krásné a je vidět např. Kralický Sněžník, Šerák, Keprník a další vrchly Jeseníků.
 

Nebezpečí

Snad jediné nebezpečí je chůze po silnici. Hlavně silnice do Branné je poměrně frekventovaná. My jsme proto větší část modré trasy po silnici obešli po neznačené cestě. Ve Františkově je dřevěný ukazatel, který nás navedl na pěšinu. Ta sice poměrně prudce stoupá, ale vyhnuli jsme se tak nepříjemné chůzi po silnici. Jinak je trasa bezpečná a zvládnou ji i malé děti.
 

Jídlo

Po cestě je poměrně dost restaurací - v Nových Losinách je to Trojkámen, další je ve Františkově. My jsme si poseděli v Branné v restauraci Kolštejn na náměstí.
 

Zajímavosti

Cílem našeho výletu byl pěchotní srub STM-S 50 U Trati. Jedná se o samostatný pěchotní srub, který byl určen k obraně silnice a železnice v údolí. Vybudován byl 16. - 22. srpna 1938. Síla stropu je 2 metry betonu, síla zdí 2,25 metru betonu. Hlavní zbraň byl protitankový kanon ráže 47 mm spřažený s těžkým kulometem ráže 7,92 mm. Počet členů posádky mělo být 15. Objekt nemá dokončený pancéřový zvon. V současné době je možné si objednat vstup do objektu. Ideálně 5 dní předem. Prohlídky se objednávají u Klubu vojenské historie Olomouc přímo na jejich stránkách v sekci Kontakty.

Vloženo: 10. 05. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora