České středohoří / Česko
Jaro
30. 05. 2018
↑ 389 m
↓ 389 m
6.1 km
3 hod.
max. 833 m n.m.
min. 483 m n.m.
Náš výlet na Milešovku začínáme v na kraji obce Černčice ze směru Milešov. Je zde turistický rozcestník Pod Milešovkou.
Pro výstup na Milešovku jsme si tentokrát zvolili jednoduší trasu z vesnice Černčice. Po modré značce jsme se tedy vydali vzhůru. Nejprve jsme šli po okraji louky, ale brzy jsme vstoupili do lesa, kterým jsme stoupali celou dobu. Sice zakryl výhledy do okolí, ale aspon nás ochránil před pálícím sluncem.
Po modré značce jsme tedy stoupali lesní cestou. Ta se později ještě rozšířila a dolši jsme k rozcestníku Nad Bílkou (foto). Zde se setkávávají výstupové trasy z Bílky a Černčic. Pokračovali jsme ve výstupu. Profil cesty se změnil. Již zde není široká cesta, ale užší a hlavně více kamenitá (foto). Stoupání je stále rovnoměrné, v panujícím vedru jsme se poctivě spotili. Modrá značka nás nakonec přivedla na vrchol Milešovky 837 m n. m.
Po nezbytné návštěvě rozhledny (foto, vstupné 30 Kč) a krátkém odpočinku jsme se vydali zpět. Rozhodli jsme se sestup trošku protáhnout. Začátek sestupu je stejný jako při výstupu. U rozcestníku Nad Bílkou jsme ovšem pokračovali po červené (foto), které vede do obce Bílka. Opustili jsme les a po široké cestě došli do vesnice. Zde jsme se napojili na zelenou turistickou značku a po ní se začali vracet do vesnice Černčice. Cesta vede celou dobu po široké polní cestě. Bez problémů jsme se tak vrátili zpět do k výchozímu bodu výletu.
Jedná se asi o nejjednoduší trasu na horu Milešovka. Z této strany není převýšení tak velké, horší je to od Milešova. Celou dobu se jde po značené cestě. Stoupání je poměrně rovnoměrné. Terén neumožňuje jízdu kočárkem. V horní části výstupu je cesta hodně kamenitá. Malé děti a pejsci výstup určitě zvládnou, mají většinou víc energie než rodičové.
Občerstvení čeká na vrcholu Milešovky, kde se nachází restaurace v chatě Milešovka. Po cestě žádný pramen k doplnění vody není. Na celý výlet nám v parném létě stačilo mít s sebou v batohu 1 litr vody na osobu.
Výhled z vrcholu Milešovky 837 m n. n. patří k nejkrásnějším u nás. Za dobrého počasí je vidět celý pás Krušných hor, Krkonoše nebo Ještěd. Údajně za velmi dobrých podmínek jsou vidět i Alpy, což se nám bohužel nepoštěstilo.
Na trase není žádný nebezpečný úsek. Jde se stále po značených cestách, které jsou většinou velmi široké. Jen v horní části výstupu je cesta více kamenitá, ale žádný problém to není. Jediný problém tak můžou být bouřky, neboť Milešovka je hora s nejčastějším výskytem bouřek a blesků.
Jelikož se jedná o krátýký výlet, není nutné s sebou nést moc jídla. Stačí mít energetickou tyčinku nebo čokoládu. Na vrcholu Milešovky je stejnojmenná chata, kde dostanete teplá jídla.
Webová kamera z vrcholu - webová kamera na observatoři Ústavu fyziky atmosféry AV ČR Milešovka. Pohled jižním směrem.
Milešovka 837 m n. m. je nejvyšší horou Českého středohoří. Proto jsou z ní výborné výhledy. Za dobrého počasí jsou vidět i Alpy. Cestovatel a přírodovědec Alexander von Humboldt vystoupil na horu v roce 1819 a zařadil výhled mezi tři nejkrásnější na světě. Od té doby se sem pravidelně vracel.
Milešovka je také naše největrnější hora. V průměru zde nefouká 8 dní v roce. Zároveň je zde zaznamenáno nejvíce bouřek v celé České republice. V roce 1850 zde byla vybudována kamenná rozhledna a v roce 1903 začala stavba meteorologické observatoře. Ta funguje dodnes. Další užitečné informace o hoře Milešovka a jejím okolí nalezente na webu www.milesovka.cz
České středohoří není jen Milešovka. Naopak. Krásný výlet s výhledy najdete na našem webu - Výlet za krásnými výhledy v Českém středohoří