Banát / Rumunsko
Léto
04. 08. 2018
↑ 380 m
↓ 380 m
9.3 km
3 hod.
max. 442 m n.m.
min. 267 m n.m.
Výlet začínáme u občerstvovny se smíšeným zbožím vedle školy v obci Svatá Helena nedaleko srbských hranic. Vede odtud červená turistická značka, po které se vydáváme i my.
Výlet začínáme v hospůdce uprostřed Svaté Heleny (pivo 4 lea nebo 30 kč), všude u krajanů v Banátu zaplatíte i v českých korunách. Po značené cestě (červená značka) procházíme po široké cestě obklopené polem a řadou větrných elektráren (foto) až na rozcestí, kde se vydáváme po zelené značce. Tahle cesta je značená jen v tištěné mapě, nebo v mobilu na mapy.cz, v reálu byla značka snad jen na jednom stromu.
Ze začátku jdeme přes louky, sady a cesta je celkem dobře vidět až do lesa. Tam už to bylo horší, nic nebylo prošláplé a vše zarostlé, o značkách se vůbec nebavím a orientaci zajišťoval mobilní telefon s GPS. Každopádně vždy, když už si člověk řekne, že cesta končí, nekončí a stačí jen hledat o kousek vedle :). Neznačenou cestu všem vřele doporučuju, vede okolo říčky Ali Beg a je nádhená, plná tůní k osvěžení a divoké přírody (foto), která nás dovede až ke Kulhavé skále, kde je i kempovací místo.
Po krátkém odpočinku, jednom čerstvě vyrobeném espressu (foto) a oplatce jdeme po značené modré (modrý trojůhelník) k jeskyni Vranovec. Odtud vyrazíme po klasické modré značce a pokračujeme lesní a polní cestou. Napojíme se na červenou značku a dojdeme zpět do Svaté Heleny.
Fyzicky nenáročná cesta, která je z části značená. Po cestě nebyla žádná náročná nástraha. Jde se po vyšlapaných stezkách, nebo širokých polních cestách. Jeden úsek je veden korytem řeky, ale technicky to není obtížné. Trasu bez problémů zvládnou děti a je dobrá i pro psíky.
Balenou vodu lze zakoupit v jednom z obchodů ve Svaté heleně, po cestě je říčka, voda netestována (doporučoval bych filtraci). Já bral s sebou na výlet 1,5 l balené vody.
Kemovací místa jsou na konci obce Svatá Helena u hřiště. Je tam elektřina, voda a plácek na stan či auto, nebo se dá využít jedna ze spousty nabídek ubytování v soukromí u českých rodin. Takové ubytování je většinou i s jídlem.
Po cestě nejsou žádné náročné úseky. Banátští psi, pojem, o kterém se dočtete v každém článku o Banátu. Příběhů z první ruky o tom, jak divoké smečky napadají turisty, jsem před odjezdem přečetl spousty. Patřičně vystrašen jsem po příjezdu v noci málem ani nevystoupil z karavanu. Nakonec ale můžu poradit vyzkoušený způsob obrany, stačí se před štěkajícím "divokým" psem sehnout pro kámen (neházet ho, jen vzít do ruky), pes sice nepřestane štěkat, ale odběhne od vás dál a drží si vzdálenost. Vyzkoušeno ve vesnicích i po cestách v přírodě.
Jídlo se dá nakoupit v obchůdku ve Svaté Heleně, nám stačil na tento krátký výlet jen oplatek.
Svatá Helena (rumunsky Sfânta Elena) je jedna ze šesti českých vesnic v rumunském Banátu nacházející se nad Dunajem ve výšce asi 400 m n. m. Založena byla roku 1824 přistěhovalci z Čech, kterým se tu říká Pémové. Naši krajané se sem stěhovali za prací v lese, nebo jako pohraniční stráž. V současnosti zde žije cca 507 obyvatel a naprostou většinu tvoří Češi, které živí zemědělství, nebo práce v nedalekých dolech. Více informací o českém Banátu získáte, mimo jiné, v pořadu české televize Kosmopolis.
V České republice se často mylně setkáte s názvem český Banát, na základě toho, že tam žije velká skupina původně českých občanů. Ovšem geograficky správné označení je pouze rumunský Banát.