Ještědsko - kozákovský hřbet / Česko
Léto
21. 07. 2018
↑ 466 m
↓ 466 m
9.6 km
3 hod.
max. 1012 m n.m.
min. 757 m n.m.
Placené parkoviště (50 kč za den) Výpřež. To se nachází na silnici spojující Liberec a Světlou pod Ještědem.
Z parkoviště jsme vyrazili po asfaltce vedoucí na Ještěd. Naštěstí značka brzy zatočí do lesa a až těsně pod vrchol jde lesem. Cesta je široká, hlavně v horní pasáži kamenitá (foto). Bez potíží jsme vystoupali na asfaltku těsně pod vysílačem. Po ní jsme došli k hotelu na vrcholu. Zde byl opravdu čilý ruch a vůně smažených hranolek nás praštila do nosu ještě pod vrcholem. Proto jsme se zde dlouho nezdrželi a pokračovali jsme v cestě.
Po asfaltce jsme sešli na parkoviště u chaty Ještědka. Odtud jsme pokračovali po pěkné lesní cestě dál po hřebenu. Cesta postupně začala klesat až jsme došli k rozcestí Pláně pod Ještědem. Zde jsme se stočili a po žluté značce se začali vracet. Jde se po lesní asfaltce. Zde je nutná dát pozor na projíždějící cyklisty. Cesta nejprve lehce stoupala, ale poté se jde stále z kopce. Asi po 2 kilometrech značka zatáčí doprava na lesní cestu. Zároveň začíná opět stoupání. Došli jsme k odbočce na skalní útvar Červnený kámen. K vyhlídce vede stezka. Z vyhlídky jsou na všechny strany skvělá panoramata (foto). Ještěd je jako na dlani a na západě vykukují kopce Českého středohoří. Na rozdíl od Ještědu si vyhlídku můžeme vychutnávat sami.
Vrátili jsme se zpě na žlutou značku a pokračovali k další odbočce. Tentokrát na sklní útvar Kamenná vrata (foto). Opět jsme po stezce vystoupali ke skále. Po chvilce okukování zajímavého skalního útvaru jsme se vrátili zpět a lesem jsme došli na parkoviště Výpřež.
Celou dobu se jde po značených cestách. Jedná se o lesní asfaltky nebo široké lesní cesty. Během stoupání na Ještěd a v závěrečné části trasy je cesta více kamenitá a je zde více kořenů. Proto není možné absolvovat cestu s kočárkem. Je ale možné místo červené značky jít s kočárkem po zelené, což je asfaltka vedoucí na Ještěd. Cestu zvládnou bez problémů i malé děti. I stezky ke skalním útvarům jsou bezproblémové.
Tekutiny lze doplnit v restauraci či občerstvení na Ještědu, poté na chatách Ještědka a Pláně pod Ještědem. Poslední možnost je studánka Frantina na žluté značce.
Možností k přespání je několik. Nabízí se samozřejmě Ještěd, ale tam to chce rezervaci hodně dopředu. Poté chaty po cestě - Ještědka a Pláně pod Ještědem.
Z vrcholu Ještěd 1 012 m n. m. jsou skvělé výhledy na všechny strany. Jsou vidět Krkonoše, pahrbky Českého středohoří, Jizerské hory a mnohé další.
Cesta je široká bez problémová. Vyhlídka Červený kámen je zajištěna zábradlím (foto). A tak je asi jediný problém frekventovanost cest, které jsou oblíbené u cyklistů. Zvláště na žluté značce, což je asfaltka mírně z kopce, je nutné dávat pozor na rychle jedoucí kolaře. Jinak je cesta úplně bez problémů.
Občerstvení je možné v restauraci na Ještědu a chatách Ještědka a Pláně pod Ještědem.
První chata na Ještědu byla postavena již v roce 1850 manžely Heslerovymi. Postupně ji vylepšovali a brzy zde bylo možné i přespat. V roce 1868 byla nahrazena novou Rohanovou chatou. Brzy k ní přibyla i vyhlídková věž. Horský hotel zde byl vybudován v letech 1906 - 1907. V roce 1933 byla na vrchol postavena první lanovka. V roce 1963 budovu zachvátil požár a kompletně shořela. Současný vysílač s hotelem Ještěd byl postaven v letech 1966 - 1973. Jeho autorem je architekt Karel Hubáček. Vznikl tak vysílač hyperbolitového tvaru, jehož silueta od té doby zdobí vrchol Ještědu a je dominantou celému kraji. Za tuto stavbu získal Karel Hubáček mnoho ocenění i v zahraničí.