Šumava / Česko
Jaro
11. 04. 2011
↑ 144 m
↓ 482 m
12.8 km
8 hod.
max. 1016 m n.m.
min. 645 m n.m.
Horská obec Modrava, zastávka autobusu.
Po příjezdu na Modravu autobusem jsme vyrazili nejprve do restaurace, neboť jsme měli velkou žízeň. Po doplnění tekutin jsme se vydali po červené turistické značce. Nejprve jsme vystoupali nad obec Modravu a poté jsme vyrazili po pláních.
Sněhu bylo ještě dost, ale byly zde i místa bez něj a tak jsme postupovali bez problémů. V této části trasy jsou krásné výhledy, neboť se jde v otevřeném terénu. Nakonec jsme dorazili k Vchynickotetovskému kanálu (foto) a podel něj jsme došli na Rokytu. Pokračovali jsme lesem Klostermannovou naučnou stezkou. Došli jsme do Kamenného domu, kde jsme se občerstvili.
Odtud jsme přešli na žlutou značku a kolem krásných šumavských stavení pokračovali k Vydře. Lesem jsme sestoupili k řece a přes lávku jsme se dostali na druhý břeh (foto). Podel řeky jsme poté pokračovali na Turnerovu chatu.
Zde jsme se opět lehce občerstvili. Dál jsme pokračovali krásným údolím řeky Vydry. Cesta je zde široká a cesta rychle ubíhala. Nakonec jsme došli k cíly naší cesty - Čeňkově Pile. Odtud jsme se autobusem vrátili do civilizace.
Nenáročný trek v nádherné přírodě. Vzhledem k profilu trasy je vhodný i pro menší děti. Pro kočárky trasa vhodná není - u řeky je hodně kořenů a sestup k řece taky není pro kočárky ideální. Převýšení je minimální, většinou se jde z kopce. Celou dobu se jde po značených, upravených cestách. Po cestě je možnost často doplňovat energii v restauracích. Není zde žádný nebezpečný úsek. Trasa je vhodná i pro psy.
Tekutiny lze doplňovat v restuauracích po cestě - na začátku v Modravě, restaurace Florian na Rokytě, restaurace Kamenný dům a Turnerova chata.
Po cestě je několik možností ubytování - Ubytování Rokyta, Turnerova chata, penziony na Modravě.
Během cesty se nevystoupá na žádný vrchol.
Celou dobu se jde po značených cestách, které jsou široké, bezpečné. Není zde žádné nebezpečné místo. Za mokra snad může jen klouzat sestup po stezce k řece Vydře.
Občerstvení je možné v restauracích po cestě - Restaurace Florian, Kamenný dům a Turnerova chata.
Část trasy vede také kolem Vchynickotetovského kanálu. Ten byl postaven v letech 1799-1800, aby bylo možné splavovat dřevo z nejvyšších částí Šumavy do Otavy. Tento úsek spojoval řeky Vydru a Křemelnou a obchází nesplavný úsek řeky Vydry. Dlouhý je necelých 14 kilometrů. Od roku 1939 slouží pro hydroelektrárnu v Čeňkově Pile jako přivaděč vody.
Z cílového místa tohoto treku - Čeňkovy Pily lze absolvovat další hezké výlety. Jeden z nich najdete i na našem webu - Odpočinkový trek přes Velký Kozí Hřbet