Podkomorské lesy / Česko
Zima
31. 01. 2021
↑ 259 m
↓ 259 m
7.5 km
2 hod.
max. 293 m n.m.
min. 228 m n.m.
Parkoviště pod hradem Veveří. K parkovišti vede silnice spojující Brno a Veverskou Bitýšku.
Hned u parkoviště jsem se napojil na červenou značku. Ta vede k horní části hradu Veveří. Po ní jsem pokračoval dál do lesů nad přehradou. Cesta se nejprve vlní lesem, později vede mezi zahrádkářskou kolonií Mečkov. To jsem již klesal k úrovni vodní hladiny přehrady. Podél vody jsem pokračoval po široké cestě. Šlo se velmi pohodlně, neboť byla půda zmrzlá a nabylo bahno. Došel jsem až ke státní silnici před Veverskou Bitýškou.
Po mostě jsem přešel přes přehradu a pokračoval asi 200 metrů. To jsem byl již na žluté značce. Ta odbočuje od silnice doprava a pokračuje k lesu. Tady začíná asi nejhezčí část trasy. Stezka lehce stoupá, je zařízlá v prudkém svahu a kopíruje tak terén. Místy jsou na stezce i skály a občas se tak naskytnou výhledy do okolí. Po stezce jsem došel až skoro zpět k hradu Veveří, který je však na druhé straně přehrady. Cesta dál vede po Junácké louce a nakonec jsem sešel opět k vodní hladině. Pod hradem Veveří je lávka, po které jsem přešel a po značce podél silnice jsem se vrátil zpět na parkoviště.
Příjemný výlet kolem přehrady vede po značených cestách. Převýšení je malé. Technicky také není problém, snad na stezce nad přehradou je dobré dávat pozor. Je úzká. Trasa je ideální pro děti a psy. Kočárek ji neprojede.
Na trase není žádná hospoda ani studánka. Proto jsem měl cca 1 litr tekutin sebou.
Na trase se nejde přes žádný vrchol. Částečné výhledy do okolí jsou možné ze stezky nad Brněnskou přehradou.
Celou dobu se jde po značených cestách. Jediný lehce náročný úsek je stezka nad přehradou zpět k hradu. Je zařízlá do velmi prudkého svahu. Místy jsou zde i skály. Hlavně na děti je nutné zde dát pozor.
Na trase není žádné občerstvení nebo hospoda. Je dobré mít nějaké pochutiny sebou.
Královský hrad Veveří se nachází asi 20 km od Brna nad údolím nynější Brněnské přehrady. Vybudovat ho nechal na začátku 13. století král Přemysl Otakar II. Ten jej mimo jiné využíval jako vězení pro odbojné pány. Hrad byl velmi dobře opevněn, o čemž se přesvědčili např. husité, kteří hrad neúspěšně obléhali. Výrazněji byl poničen během třicetileté války, kdy byl obléhán Švédy. V 18. století prošel výraznou rekonstrukcí a získal současnou podobu. Během druhé světové války sloužil hrad pro německou armádu a při dobývání Brna sověty byl poničen. V době hrůzovlády komunistů ve 20. století byly na hradě provedeny úpravy, které hrad výrazně poničily. Sídlo zde mělo několik škol. S opravou hradu se začalo až v roce 1999. Pro veřejnost je hrad otevřen od roku 2002. Více se o hradě Veveří dočtete například zde.