Krušné hory / Česko
Zima
22. 02. 2021
↑ 275 m
↓ 275 m
5.9 km
2 hod.
max. 542 m n.m.
min. 312 m n.m.
Autem jsem dojel do vesnice Černýš. Ta leží na břehu řeky Ohře, odbočka ze státní silnice č. 13. Asi 4 km za Kláštercem nad Ohří. Ve vesnici jsem nenašel žádné parkoviště, tak jsem parkoval u popelnic na tříděný odpad.
Po příjezdu do obce Černýš bylo jasné, že se výlet povede. Nízká oblačnost se protrhala a modrá obloha byla všude kolem. V obci jsem nenašel žádné parkoviště, tak jsem nechal auto u plotu u tříděného odpadu. Mělo to svoji výhodu. Bylo to v místě, kde jsem se měl vracet po zpáteční cestě.
Z obce jsem se vydal po červené značce. Ještě v obci je krásná vyhlídka na řeku Ohři a protější Doupovské hory. Hned za obcí jsem odbočil vlevo a pokračoval po široké cestě k lesu. Zde mne čekalo malé překvapení. Potok. Nebyl zde mostek, tak jsem ho musel přeskočit. Ale problém to vůbec není. Dál jsem pokračoval lesní stezkou a vystoupal jsem až k široké lesní cestě. To jsem už byl na žluté značce. Lesní cesta byla bohužel dost zničená dřevaři. Naštěstí hned nad touto cestou vede ještě jedna, po které jsem mohl pohodlně pokračovat dál. Cesta hrad podchází. Poté jsem prudce odbočil vlevo a vystoupal po cestě k zřícenině hradu Šumburk. Již vstup do hradu je impozantní. Z hradu se zachovalo poměrně dost zdí. Je možné vystoupat i k hornímu části hradu. Odtud se otevírá skvělý výhled na okolí - Krušné hory, Doupovské hory, povodí Ohře a další.
Po opravdu důkladném vychutnání si výhledů jsem se vydal zpět. Nejprve jsem sestoupil po žluté značce. Po napojení na širokou cestu jsem však značku opustil a odbočil jsem vlevo. Brzy jsem došel k zřícenině tvrze Šumberk. Stojí v ní krásný vzrostlý dub. Za tvrzí jsem se stočil opět vlevo a po polní cestě se začal vracet zpět. Přeskočil jsem opět Šumburksý potok, prošel jsem mezi rybníky a pokračoval po cestě mezi pastvinami. Odtud se opět otevíraly krásné výhledy jak na hrad Šumburk tak i na část Krušných hor. Nakonec jsem po této cestě došel zpět do obce Černýš k autu.
Jednoduchý a přitom krásný výlet na skvělou zříceninu Šumburk. Část trasy je po značených cestách, část po neznačených lesních nebo polních cestách. S orientací problém není. Cesty jsou široké, jen z důvodu kácení v lese dost poničené od dřevorubců. Na dvou místech je nutné přeskočit malý potok. Zvládnou to i děti. Převýšení se nějaké vystoupat musí, ale nic hrozného. Výlet ideální pro děti a psy, kočárek jej neprojede.
Nenarazil jsem na žádný pramen nebo studánku. Hospody již skoro neexistují... proto je nutné mít nějaké zásoby tekutin sebou. Alespoň 1 litr.
Hrad Šumburk leží na stejnojmenném kopci 541 m n.m. Výhledy jsou skvělé na všechny strany. Jsou vidět Krušné hory, Doupovské hory a krajina kolem řeky Ohře.
Trasa vede většinou po širokých lesních nebo polních cestách. Zpestření je Šumberský potok, který je nutné dvakrát překonat. Ale není široký a míst k přeskočení je hodně. Zvládnou to i děti. Je nutné dát pozor na samotné zřícenině. Je volně přístupná a tak hlavně děti by mohly někam zahučet.
Na trase není žádná hospoda ani občerstvení. Je nutné mít svačinu sebou.
Hrad Šumburk byl založen v první polovině 15. století Vilémem ze Šumburka. Hrad prošel mohutnou rekonstrukcí, když jej vlastnili Fictumové. Bohužel kolem roku 1550 hrad z velké části zničil mohutný požár. Od té doby je hrad byl hrad obydlený jen minimálně. Postupně se z něj stala zřícenina, jak dokládají zmínky z kronik v 17. století.
Pod hradem se nachází také zřícenina tvrze Šumburk. Ta byla součástí osady Schönburg. Do tvrze se panstvo přestěhovalo po požáru někdy kolem roku 1560. Osada měla v nejlepších časech i poštovní úřad. Postupně se však osada začala vylidňovat, poslední obyvatel odešel v 80. letech 20. století, čímž osada zanikla. V současné době je zde jen ruina tvrze, která je však ve špatném stavu a hrozí její zánik.