NaTreku.cz

Výlet k Herkulovým sloupům v Saském Švýcarsku

Pohoří, oblast / Stát

České Švýcarsko / Česko

Roční období

Podzim

06. 10. 2024

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 600 m

↓ 601 m

Délka

16.1 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 557 m n.m.

min. 357 m n.m.

Turistická mapa Labské pískovce

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 600 m
Sklesané metry: 601 m

Výlet ke skalním stěnám na česko - německém pomezí

Nástupní místo

Vesnice Ostrov (část obce Tisá), placené parkoviště 100 Kč/den.
 

Popis treku

Za turistickou chatou u Tiských stěn odbočuji po úzké silničce do nedalekého Ostrova. Auto je možné nechat na placeném parkovišti (100 Kč/den) na kraji obce. Už po vlastních pokračuju po asfaltu směrem k hranici s Německem. Tady překračuji potok a přímo po čáře stoupám nahoru k pískovcové skále s příznačným jménem Grenzwegwächter (Strážce hraniční cesty). Po žluté potom dál k plošině Grenzplatte, odkud je výhled zpět na Ostrov a na protější pískovcové věže.

Z lesní cesty vedoucí po hraně skal vybíhají pěšinky na vyhlídky. Jména skal jsou poetická – Adam a Eva, David a Goliáš, Sokolí věž, Orlí hlava, Milenci. Po chvíli padá žlutá stezka do Bielatalu, údolí říčky Bělé, kříží lesní cestu a opět stoupá do skal na druhé straně. Zajímavostí je malá jeskyně Schwedenhöhle, kde v 17. a 18. století při nepokojích ukrývali místní cenné věci a dobytek před vojáky. Proti ní je Eisloch – hlubší sněžná díra, ve které zůstával sníh až do pozdního jara. Podél řeky se dostanu do vesnice Ottomühle, kde se napojuje modrá značka. Po ní opět nahoru na vyhlídku Kanzelsteinaussicht. A o kousek dál už jsou vidět Herkulovy sloupy (Herkulessäulen) – štíhlé pískovcové věže, mezi kterými je možné procházet na vyhlídky, nebo je zkusit zlézt, jako to právě dělají místní horolezci. Některé sloupy mají úzké krky a připomínají tak sochy na Velikonočních ostrovech, další skála vypadá jako obrovský šroub (Schraubenkopf).

Cesta vede dál na Rosenthal, kde je na skalách i několik romantizujících staveb, například čtverhranný altán Kaiser-Wilhelm Feste, na který se dívám z protější vyhlídky Johanniswacht. Sem se dostanete opět po žluté myšími dírami mezi skalami a po žebřících. Vracím se k Ottomühle a odtud pokračuju po modré lesní cestou zpátky k české hranici. V lese jsou podmáčená rašeliniště s menšími rybníčky (Moorteich, nebo už na naší straně Rájecká rašeliniště).

Mezi Rájeckými a Ptačími stěnami sejdu do vesnice Rájec. Přímo na státní hranici stojí stará lípa a pod ní kaple. Dřív tu bývala vesnice Rájec – Raiza a u lípy hostinec Zur Linde (U Lípy). V chalupách bydleli lesáci a dělníci z továrny na knoflíky v Tisé, většinou německé národnosti. Po roce 1945 byli obyvatelé odsunuti a domy zbořeny. Dnes je tu pár chalup, nejspíš už jen rekreačních. Za penzionem Lesní zátiší (bývalý Gasthaus Waldesruhe) odbočuji na Železnou cestu, kudy se dříve přepravovaly železné výrobky a jiné zboží mezi Čechami a Saskem. Cesta je stále na několika místech zpevněna pískovcovými kameny. U rozcestí nad Ostrovem ještě potěší obnovený kamenný křížek kousek od cesty.

 

Náročnost

Jedná se o výlet v turistické oblasti, po značených trasách. Na trase je možnost občerstvení v českém Ostrově, nebo německých vesnicích Ottomühle a Rosenthal.
 

Dostupnost vody

Vodu s sebou, možnost občerstvení po cestě v restauracích a občerstveních.

 

Možnosti přespání

Turistická oblast Česko-saského Švýcarska, dostatek ubytovacích možností. V sezoně kemp přímo v Ostrově.
 

Vrcholy

Trasa vede po skalách v Česko-Saském Švýcarsku. Z jejich vrcholů jsou výhledy do okolní krajiny.
 

Nebezpečí

Na trase nejsou nebezpečná místa, procházka skalním městem, pozor na vyhlídkách, není zde zábradlí.
 

Jídlo

Občerstvení možné po cestě v Ostrově, Ottomühle, nebo Rosenthalu.


 

Vloženo: 08. 10. 2024
Autor:
Heidi
Profil autora