NaTreku.cz

Výlet v Českém Středohoří za vyhlídkami a historií

Pohoří, oblast / Stát

České středohoří / Česko

Roční období

Podzim

16. 12. 2023

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 819 m

↓ 819 m

Délka

18.3 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 505 m n.m.

min. 150 m n.m.

Turistická mapa České středohoří

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 819 m
Sklesané metry: 819 m

Výlet do Středohoří za labskými vyhlídkami, kamennými kruhy a podzemní továrnou

Nástupní místo

Velké Žernoseky, několik km od Litoměřic, dostatek parkovacích míst, dobrá dostupnost i vlakem/busem, v létě přívoz.
 

Popis treku

Když se jede vlakem, nebo po staré silnici do Ústí, za Lovosicemi se začnou zvedat první kopečky Českého Středohoří. Okolo Velkých Žernosek stoupají terasy vinic. Mezi řadami révy stojí malé viniční domky a tam, kde se řeka noří do labského kaňonu, jsou na první skalce tři kříže a vlaje česká vlajka – Brána do Čech, Porta Bohemica.

Z Velkých Žernosek vyrážím kolem adventně nazdobeného kostela svatého Mikuláše rovnou na vinice. Vinice jsou soukromý pozemek, ale po cestách se procházet může. Od viničního domku na vyvýšenině Malá Vendule je volný výhled do okolí – přes Labe na jih nezaměnitelný Hazmburg se siluetou hradu, protější Lovoš, Kletečná a lehce zasněžená Milešovka. Procházím vinicemi na vedlejší Velkou Venduli s dalším malým domkem. Na konci vinice sklouznu do rokle, kde narazím na zelenou značku. Po značené pěšině stoupám do kopce na Kalvárii, neboli Tříkřížový vrch. Kalvárie je skalka přímo nad Labem, odkud je až kýčovitý výhled – žernosecké vinice, nad nimi kulatý kopec Radobýl, údolí Labe, kouřící lovosický industriál, v dálce v oparu Říp a za mnou se otevírá skalnatý kaňon Labe. Labské vyhlídky neomrzí, už jen kvůli tomu, že z nich můžete shlížet na hlavní trať na Ústí a Děčín. Rychlíky a nákladní vlaky tu jezdí snad co 5 minut, připomíná to modelovou železnici.

Držím se zelené značky a z Kalvárie pokračuju lesní cestou k obci Kamýk. U cesty stojí dvě pěkně zrenovované kaple – malá myslivecká a větší Navštívení Panny Marie. Za lesem stoupám k obci, nad kterou jak vylomený zub trčí zřícenina hradu. Změním značku na modrou a pokračuji na vrch Plešivec. Už zdálky jsou vidět kamenná pole pod jeho vrcholem. Naučné tabule informují, že pod Plešivcem jsou ledové jámy, ve kterých po zimě ještě dlouho zůstával led. U kaple Narození sv. Jana Křtitele odbočuju a opravdu pod kamenným polem se ještě drží zbytky sněhu, který už jinde v okolí dávno roztál. Kamenné pole je úchvatné, masa balvanů a mezi tím pokroucené duby, některé živé, z jiných zůstala jen suchá torza. Z Plešivce je částečný výhled zpět do údolí Labe a na protější stranu do Litoměřic.

Po chvíli odpočinku se stejnou cestou vracím na Kamýk a vydávám se po modré k obci Malíč. Podle mapy by tu měly být kamenné kruhy a opravdu, nalézám je kousek od cesty v porostu trnek a vysoké trávy. Jsou tři a místní zřejmě věří na jejich moc, v prohlubních kamenů jsou drobné mince, malované kamínky, srdíčka, andělíčci. U kruhu s dvoumetrovým menhirem dokonce na stromě visí zvířecí lebka a strom je ozdoben pentličkami. Stoupám do dalšího kopce k osadě Knobloška a na planinu Bídnice. Jestli západní strana kopce přitahovala k pohanským rituálům, pak východní část má historii ještě temnější. Ve stráni u Litoměřic býval vápencový důl. Na konci války, kdy německý průmysl byl cílem spojeneckých útoků a bombardování, se rozhodlo o zabavení dolu a výstavbě tajné podzemní továrny s označením B5 - Richard (více v Zajímavostech).

V kopci stále najdete spoustu polorozpadlých staveb – betonovou budovu filtrační stanice, kulaté výstupy vrtů, povalené sloupy. Atmosféru jak z hororu dokresluje polorozpadlá stavba vily Pfaffenhof, ve které sídlil SS Führungstab Komanda B5, vedení pracovního tábora. Po silnici pokračuji k poslednímu kopci na cestě, vrchu Radobýl. Radobýl je jedním slovem pecka. Jeho západní strana je odhalená, čedičové bloky jsou tu poskládané do obrovských vln a kamenných sluncí. Zvětralé balvany končí v kamenném poli. Z planiny pod vrcholem je krásný rozhled – na žalhostické vinice, Žernosecké jezero, zasněžené Krušné hory v dálce. Na vrcholu byl vztyčen masivní betonový kříž. Z Radobýlu se po silnici a mezi vinicemi vracím zpět do Žernosek.
 

Náročnost

Nenáročná trasa v Českém Středohoří, většinou po značených trasách.
 

Dostupnost vody

V Žernosekách je obchod, restaurace, vinné sklípky. Cestou žádná možnost občerstvení.
 

Vrcholy

Trasa vede přes kopce Kalvárie, Plešivec a Radobýl. Výhledy jsou na například na hrad Hazmburg, hory  Říp a Milešovku nebo Krušné hory.


 

Nebezpečí

Trasa není nebezpečná, je možné jít i s odrostlejšími dětmi.

 

Jídlo

Jídlo jsem měla s sebou, občerstvení možné jen v Žernosekách.
 

Zajímavosti

Stručně o historii tajné podzemní továrny Richard
Ve stráni u Litoměřic býval vápencový důl. Na konci války, kdy německý průmysl byl cílem spojeneckých útoků a bombardování, se rozhodlo o zabavení dolu a výstavbě podzemní továrny s označením B5 - Richard. V rekordně krátkém čase byla uvnitř kopce vybudována tajná továrna na strojní součástky. Megalomanský projekt, schválený samotným Hitlerem, zahrnoval i výstavbu přivaděče, kterým sem byla čerpána voda z dva kilometry vzdáleného Labe, obřích nádrží a později i pracovního koncentračního tábora Arbeitslager Leitmeritz. Během necelého roku před koncem války tu v nepřetržitém provozu pracovalo přes tisíc lidí, táborem prošlo kolem 19 000 vězněných, z nichž každý čtvrtý zemřel. Bývalá cihelna, přestavěná na krematorium, nezvládala a mrtvé museli ukládat do hromadných hrobů. O historii informují černobílé tabule, některé z nich bohužel poničené. Více se dočtete na Internetu, třeba na stránkách www.tovarnarichard.cz , nebo www.richard-1.com.

 

Vloženo: 22. 12. 2023
Autor:
Heidi
Profil autora