Jeseníky / Česko
Jaro
06. 05. 2018
↑ 193 m
↓ 193 m
7.2 km
2 hod.
max. 1166 m n.m.
min. 1001 m n.m.
Parkoviště v Červenohorském sedle. To leží na silnici spojující Kouty nad Desnou a Bělou pod Pradědem. Parkoviště je zdarma.
Z parkoviště v Červenohorském sedle jsem se vydali po červené turistické značce. Přešli jsme státní silnici a po široké cestě jsme začali stoupat na hřeben. Cesta obchází vrchol Velkého Klínovce a tak není výstup prudký.
Občas se otevřely výhledy na Červenohorské sedlo a východní část Jeseníků. Ze široké upravené cesty jsme přešli na lesní stezku a došli jsme k přístřešku pod Klínovcem. Zde jsme si chvilku odpočinuli. Poté jsme se vydali po stezce dál na hřeben. Cesta před Výrovkou nabírá výšku a je více kamenitá. Zároveň se otevírají výhledy do okolní krajiny. Cesta poté mírně klesá k dalšímu místu na odpočinek. Poté následuje prudký sestup do sedla. Zde je asi nejobtížnější úsek celé trasy. Po prudkém sestupu následuje již takřka rovný úsek do sedla pod Výrovkou.
V sedle jsme opustili hřebenovou trasu a sestoupili jsme o pár metrů níž na modrou značku. Ta vede po široké lesní cestě. Po ní jsme se vydali zpět do Červenohorského sedla. Cesta celou dobu mírně klesá, není zde žádné prudké stoupání či klesání.
Zároveň zde vede cyklotrasa, a proto je nutné dávat pozor na cyklisty, kteří frčí z horních částí Jeseníků někdy vysokou rychlostí. Nakonec nás cesta přivedla bezpečně zpět do Červenohorského sedla. Zde jsme ještě před odjezdem doplnili energii v místní hotelové restauraci.
Jednoduchý výlet po části hřebene Jeseníků. Celou dobu se jde po značených cestách. První část je široká lesní cesta. Střední část užší stezka. Zde je také jediné náročnější místo. Sestup do sedla pod Výrovkou je prudší a je nutné zvýšit pozornost, schází se po větších kamenech. Cesta zpět do Červenohorského sedla je vedena celou dobu po široké lesní cestě. Trasu nelze projet s kočárkem. My jsme měli děti v nosičkách a madukách.
Na modré značce, po které jsme se vraceli do Červenohorského sedla jsou malé potůčky, ze kterých asi není problém doplnit vodu. My jsme však měli vlastní zásoby. Na osobu 1,5 litru. Poté jsme zahnali žízeň v hotelové restauraci v Červenohorském sedle.
Ubytování je možné v Červenohorském sedle, kde je mnoho apartmánů, chat a hotel ČHS. Mnohé další možnosti jsou v městečkách a vesnicích v podhúří Jeseníků jako Kouty nad Desnou, Loučná nad Desnou apod.
Cesta vede kolem vrcholu Výrovka 1 167 m n.m. V této části cesty se otevírají výhledy na východní část Jeseníků. V další části cesty jsou naopak krásné výhledy na Praděd a Dlouhé Stráně.
Lehce nepříjemný úsek je prudké klesání po kamenech do sedla pod Výrovkou. Na cestě zpět do Červenohorského sedla po modré značce je nutné si dát pozor na větší počet cyklistů na horských kolech. Cesta je široká a vede po ní i trasa pro cyklisty.
Mnoho restaurací je v Červenohorském sedle. Po cestě žádné další občerstvení není, takže je dobré mít menší svačinu s sebou.
Z Červenohorského sedla je možno naplánovat mnoho dalších výletů. Asi nejznámější je jít po červené značce, stejně jako začínala naše trasa, přes Švýcárnu na Praděd1 491 m n. m. Nebo se ze sedla vydat severním směrem po červené na Keprník 1 423 m n. m.
Jestliže budete na Červenohorském sedle, určitě nevynechejte výlet na Dlouhé stráně. Vychází se z Kout nad Desnou po červené značce. Jedná se o nejvýkonnější vodní elektrárnu v České republice. Celoročně se zde pořádají exkurze pro veřejnost (promítání dokumentárního filmu o elektrárně, prohlídka podzemní strojovny s turbínami a obhlídky dolní a horní nádrže).