Český ráj / Česko
Léto
15. 07. 2016
↑ 150 m
↓ 149 m
2.3 km
3 hod.
max. 462 m n.m.
min. 365 m n.m.
Vstup do skalního města Prachovské skály začínáme na parkovišti u turistické chaty - jedná se o tzv. Dolní vstup. Ještě existuje Horní vstup přímo u města Prachov. Brána Dolního vstupu do skalního města je od parkoviště několik metrů. Za celodenní parkování zaplatíte 80 Kč (2017). Samotný vstup do skalního města pak stojí 70 Kč / osoba (základní vstupné 2017).
Od vstupu (Dolní brána) do skalního města Prachovských skal jdeme po široké lesní cestě směrem k rozcestí Pod Prachovskou jehlou (cca 200 metrů, vedou sem od hlavní brány všechny turistické značky - červená, modrá, žlutá, zelená). Dále pokračujeme k rozcestí Zadní Točenice. To už se nacházíme a křižovatce několika cest a nabízí se nám výhledy na pískovcové věže. Vydáváme se severním směrem po zelené značce na Šlikovu vyhlídku. Tou už musíme zdolávat první pískovcové schody, kterých je na celé námi prošlápnuté trase opravdu hodně. Hned za Šlikovou vyhlídkou následuje Všetečkova vyhlídka (z obou je vidět i Císařská cesta). Pokračujeme dále po zelené značce lesní cestou, zatím bez dalších schodů až k vyhlídkám Hakenova a Rumcajsova. Scházíme stále po zelené značce a mnoha schodech, kolem jeskyně Bratská modlitbna až k rozcestí U Hlaholské vyhlídky.
Od rozcestí jdeme západním směrem (jakoby zpět k Dolní bráně) po červené značce až k rozcestí Nad Císařskou chodbou (ta je pak přístupná po červené značce). My pokračujeme po zelené značce k rozcestí U Buku. Zde už není tolik vyhlídek jako v severní části skalního města. Cesta vede stále lesem a jedná se o příjemnou procházku se stále vykukujícími skalami. Dost často na nich v létě uvidíte horolezce. Napojujeme se na žlutou a pak na červenou značku (zde sestoupíte po mnoha schodech), která nás dovede zpět k Dolní bráně. Prohlídka skalního města je opravdu úchvatná, skalní útvary tvoří unikátní skalní celek. Tato jedinečnost je však vykoupena vysokou oblíbeností u turistů, kterých je tu zejména v letní sezóně opravdu mnoho.
Oficiálně existují ve skalním městě tři okruhy, my jsme si cestu upravili tak nějak mezi nimi.
Všechny trasy v Prachovských skalách jsou vhodné i pro menší děti. Jde se po lesních cestách a kamenitých stezkách. Na většinu vyhlídek vedou buď kamenné nebo kovové schody. V užších místech (kamenné schody mezi skalami) může projít jen jedna osoba, takže se zde mohou v sezóně dělat fronty. Jde o nenáročnou turistiku, vhodnou jak pro starší osoby, tak pro malé děti. Schodů a výstupů na vyhlídky je zde sice hodně, ale je zde několik možných okruhů podle času i náročnosti. Pro kočárky jsou ve skalním městě upravené některé trasy z horní pokladny (více info zde), ale na většinu vyhlídek se s kočárkem nedostanete. Ideální je za mě vzít malé děti do dětské nosičky.
V samotném skalním městě, tedy za oficiálním vstupem, není žádná možnost koupit vodu nebo jídlo. Na parkovišti před vstupem do Prachovských skal je jak restaurace tak obchůdek se suvenýry a balenou vodou, kde můžete doplnit zásoby jídla. Většina okruhů v Prachovských skalách však není nijak dlouhá, takže stačí mít s sebou v létě litr vody na osobu a něco malého k zakousnutí (tyčinka, svačina).
Žádné horské vrcholy na téro trase neuvidíte. Zato se před Vámi otevře nespočet skalních věží, z nichž má každá své jméno.
Na okruhu ve skalním městě je mnoho schodů, které mohou za děště slušně klouzat. Ale kdo by chodil na výlet v děšti. V zimě (ano, je možné sem jít i mimo hlavní sezónu, ale nefungují zde žádné služby - restaurace, wc apod.) s namrzlými skalami může uklouznutí hrozit ještě více. Ovšem za dobrého počasí zde žádné objektivní nebezpečí nehrozí. Všechny vyhlídky jsou opatřeny zábradlím, schody jsou buď z pískovce nebo výjimečně kovové. Určitě je možné Prachovské skály navštívit i s dětmi.
Pro návštěvníky sklaního města se můžou hodit tyto praktické informace:
Císařská chodba je mohutná rokle v Prachovských skalách, která je lemována vysokými pískovcovými věžemi. Jméno tato cesta (chodba) získala po návštěvě císaře Františka I. z roku 1813.