Šumava / Česko
Zima
11. 02. 2023
↑ 589 m
↓ 588 m
20.7 km
8 hod.
max. 1313 m n.m.
min. 863 m n.m.
Obec Prášily, kde jsme měli i ubytování. Další možnost je parkoviště Poledník Slunečná (placené 100 Kč za den), které je na příjezdové cestě do Prášil.
Ráno jsem byli vzhledem k počasí dosti skeptičtí. Celou noc a ráno vydatně pršelo. Naštěstí se však počasí trošku umoudřilo, déšť přestal a my jsme mohli vyrazit. Z obce Prášili jsme po silnici došli až k odbočce u Jezerního potoka. Zde jsme pokračovali po široké cestě směrem do hor. Trasu po červené přímo k Prášilskému jezeru jsme zavrhli kvůli špatným sněhovým podmínkám v lese. Po žluté značce jsme tedy pokračovali dál až k odbočce k Prášilskému jezeru. Zde jsem se rozhodli přeci jen se na něj podívat. Po červené jsme tedy lesem došli k jezeru. V závěru se šlo mokrým sněhem poměrně těžce.
Po krátkém odpočinku jsem se vrátili zpět k odbočce Liščí díry a pokračovali jsme ve stoupání na hřeben hor. Tato část cesty byla poměrně nudná, jedná se o táhlé stoupání, v závěru trošku prudší. V létě to tu musí být plné cyklistů. Nakonec jsme vystoupali do horních partií hor, kde je již krajina zcela jiná, les je tu zničený od vichřiche Kyril a kůrovce. Sněhové podmínky byly hrozné, místy byla místo cesty žlutá řeka roztátého sněhu. Nakonec jsme úspěšně za mohutné vichřice došli na vrchol hory Poledník.
Rozhledna i občerstvení je v zimě zavřené, ale to nám nevadilo. Odpočinuli jsme si v přístřešku, který nás dobře chránil i proti vichřici. Poté jsme se vydali na cestu zpět. Jelikož se přeci jen mraky trošku rozfoukali a byli nějaké ty výhledy, rozhodli jsme si cestu prodloužit. Od rozcestníku Předěl jsme pokračovali po zelené značce, která obchází Jezerní hřbet. Alespoň částečně se nám otevíraly výhledy do okolí. Nakonec jsme se po modré a žluté značce vrátili zpět do Prášil.
Za dobrých podmínek by se jednalo o příjemný zimní trek. Kvalita sněhu byla však díky dešti velmi špatná místy jsme se hodně bořili. Je nutné zdolat nějaké to převýšení, takže dobrá kondice se hodí. Jinak se jde většinu trasy po širokých cestách. Jen výstup k Prášilskému jezeru vede po stezce.
V zimě není nikde možnost dobrat vodu. Proto je nutné mít alespoň 1,5 litru vody sebou. V létě je občerstvení přímo na rozhledně Poledník.
Ubytování jsme měli v obci Prášily, kde je více možností k přespání. V létě je k dispozici nouzové nocoviště pro trekaře přímo na Poledníku. Jinak je v národním parku zakázáno spát v lese.
Vrchol Poledník 1 315 m n.m. nabízí za dobrého počasí skvělé výhledy i díky mohutné rozhledně. Je krásně vidět velká část Šumavy a při trošce štěstí i Alpy.
Zimní hory jsou vždy náročnější a nebezpečnější než v létě. My jsme se museli vypořádat s vichřicí v horních partiích hor. Dobré oblečení je proto nutnost. Ještě větší problém však byla nekvalitní sněhová pokrývka. Po dešti a vysokých teplotách sníh rychle tál. Na povrchu se tvářil normálně, ale asi 10 centimetrů pod horní sněhovou vrstvou to byla jen břečka, taková malá bažina. Hrozilo proto nebezpečí, že se propadneme do této pasti. Což se také bohužel jednomu členovi výpravy stalo a zapadl do vody až po stehna. Naštěstí měl náhradní ponožky a po vysvobození z této pasti se převlékl a mohl dál pokračovat.
Na trase v zimním období není žádná možnost občerstvení. V létě je poté možnost menšího jídla přímo na poledníku v občerstvení.