NaTreku.cz

Trek na horu Krummbachstein v sousedství Scheebergu

Pohoří, oblast / Stát

Schneeberg a Rax Alpe / Rakousko

Roční období

Léto

21. 09. 2024

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1166 m

↓ 1166 m

Délka

16.2 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 1597 m n.m.

min. 525 m n.m.

Turistická mapa Schneeberg

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1166 m
Sklesané metry: 1166 m

Krummbachstein 1 603 m n.m. u rakouského Schneebergu

Nástupní místo

Obec Kaiserbrunn v údolí Höllental. Silnice sem vede z městečka Reichenau an der Rax.
 

Popis treku

Krummbachstein mě zaujal hned napoprvé, co jsem si o něm přečetla na jednom rakouském blogu. Hora s krásnými výhledy na vedlejší dvoutisícový Schneeberg a nedaleká pohoří Raxalpe a Schneealpe, zajímavý kříž a výška 1 603 m, stejně jako česká Sněžka. Na Krummbachstein vede několik cest. Asi nejchozenější je od jihu, z města Reichenau an der Rax, přes Eng. Já se na něj vydala od západu z obce Kaiserbrunn.

Auto nechávám na parkovišti v obci Kaiserbrunn. Název Kaiserbrunn znamená Císařský pramen, což připomíná historii tohoto místa – silný pramen, který tu vyvěrá, věnoval císař Franz Josef Vídni a v roce 1869 se odtud začal budovat podzemní kanál, přivádějící vodu do Vídně. Velkolepé vodní dílo, které dodnes zásobuje Vídeň čerstvou vodou z Raxů a Schneebergu, překonává vzdálenost 150 km a vodu do Vídně dopraví pouze samospádem – gravitací za 24 hodin. O vodě a Hochquellen-Wasserleitung Wien je tu i výstava, kterou můžete bezplatně navštívit.

Jen kousek za domy Kaiserbrunnu začíná turistická značka stoupat napravo do svahu. Cesta Miesleitensteig, která vede roklemi Klausgraben a Knofelebengraben, mě baví – úzká pěšina traverzuje lesem strmé svahy, obchází skály, zpestřením je několik žebříčků. Je tu pár úseků zajištěných lany, ale nejedná se o ferratu, jen o bezpečnější přechod kamenitých úseků. Od začátku cesty výhledy na jihozápadní svahy Schneebergu s vystupujícímu skalkami. Za údolím Höllental, kudy vede silnice, uvidíte hlavní hřeben Raxů a horní stanici lanovky Raxseilbahn. Výstup k chatě Naturfreundehaus Knofeleben trvá asi 2 hodiny.

Za chatou pěšina pokračuje podél hrany svahu na Krummbachstein. Poslední metry vedou přes kamenné skalky, občas zapojíte i ruce, ale nic náročného. Vrchol je kamenitý a zdobí ho neobvyklý zelený kříž. Schneeberg je na dosah – severně je špička Klosterwappen (2 076 m) s vysílači a vrcholovým křížem, směrem na východ uvidíte Waxriegel (1888 m) a kapli Elisabeth Kircherl. Kostelík na vyvýšeném místě nechal postavit císař Franz Josef na památku své ženy císařovny Elisabeth – Sissi. Ve svahu Schneebergu je tunel, kterým vede ozubnicová dráha barevného vláčku Salamander Zug (Schneebergbahn), takřka povinná atrakce regionu. Západním směrem se otevírá panorama Raxů a Schneealpe. Sedím chvíli na vrcholu, pozoruju žluté vláčky a hory pocukrované prvním sněhem.

Z druhé strany přicházejí turisté a říkají, že nejde kvůli popadaným stromům projít. Tlaková níže Boris tu zaúřadovala silným orkánem. I přesto vyrážím po žluté značce kolem malé chatky Alpenfreundehütte přes alm dolů. Ale hned na kraji lesa mě zastaví velký polom, který se nedá obejít. Vracím se na hřeben a zkouším modrou značku na druhé straně kopce. I tady je několik popadaných stromů, ale projdu na louky Nesselgrabenu. Po žluté značce se vracím širokou lesní cestou zpět k chatě Knofelebe. Stejnou cestou pak sestupuju zpět roklí ke Kaiserbrunn.
 

Náročnost

Jedná se o výstup na vyhlídkový vrchol po značených turistických trasách, na trase nejsou exponovaná místa. Chata se nachází cca uprostřed trasy.
 

Dostupnost vody

Vodu s sebou, občerstvení je možné na chatě.
 

Možnosti přespání

Naturfreundehaus Knofeleben (dobrá výchozí pozice i pro výstup na Schneeberg - 5 h cesty)

 

Vrcholy

Výstup na vrchol Krummbachstein 1 603 m n.m., výhledy na Raxalpe, Schneebelg a Schneealpe.
 

Nebezpečí

Trasa není nebezpečná, vede po značených cestách. Místy je pro usnadění chůze instalováno ocelové lano nebo žebřík. Ale nic náročného. V době tohoto treku byly v lesních pasážích velké polomy stromů z důvodu předchozí vichřice.
 

Jídlo

Jídlo s sebou, nebo na chatě Knofeleben.
 

Zajímavosti

O vodním díle Hochquellenwasserleitung Wien, které ve dvou kanálech přivádí vodu z Alp do Vídně, je možné se víc dozvědět na těchto stránkách.


Hochquellenleitung se začalo budovat v 60. letech 19. století, aby vyřešilo akutní nedostatek vody ve Vídni. V hlavním městě monarchie rapidně stoupal počet obyvatel a zásobování vodou z domovních studní nestačilo.
V roce 1864 bylo rozhodnuto o vybudování vodního díla, které by přivedlo do Vídně vodu z oblasti Raxů a Schneebergu. Byla zpracovány studie a výstavba díla zadána londýnskému staviteli Gabriellimu. Císař Franz Josef symbolicky věnoval pramen v Kaiserbrunnu vídeňským obyvatelům. Na konci roku 1969 byla stavba zahájena prvním odstřelem v údolí Höllental, o čtyři roky později proběhlo ve Vídni slavnostní otevření Hochquellenleitung císařem Franzem Josefem.

První Hochquellenleitung vycházelo z Kaiserbrunnu a do Vídně putovala voda tunely ve skále, zděnými chodbami a přes několik akvaduktů. Pohyb vody byl umožněn pouze gravitací – samospádem, kdy voda překonala na trase 90 km výškový rozdíl téměř 300 m. Do Vídně se voda dostala cca za 16 hodin. Později bylo Wasserleitung prodlouženo až do oblasti Raxalpe, cca 150 km od Vídně. Po roce 1900 se začalo se stavbou II.Hochquellenleitung z oblasti Hochschwabu, poblíž města Wildalpen. Voda je po cestě zachycována v několika rezervoárech, jejichž kapacita je přibližně na úrovni čtyřdenní spotřeby vody ve Vídni. Hochqellenleitung zásobuje vodou dvoumilionovou metropoli do dnešní doby.
 

Vloženo: 23. 09. 2024
Autor:
Heidi
Profil autora