Hardangervida / Norsko
Léto
28. 07. 2011
↑ 654 m
↓ 654 m
13.6 km
4 hod.
max. 1151 m n.m.
min. 1037 m n.m.
Konec silnice v osadě Krossdalen, cca 20 km východně od města Eidfjord. Parkovali jsme přímo u konce silnice. Není zde žádné parkoviště, žádné poplatky.
Z nástupního místa jsme pokračovali stále severním směrem po značené cestě. Značení cest sice není tak kvalitní jako v České republice, ale není problém značku vždy objevit. Cesta vede po náhorní plošině národního parku Hardangervidda vždy v mírných sklonech otevřenou planinou s mnoha jezírky. Místy je půda hodně podmáčená (nepromokavé kotníčkové boty zde opravdu oceníte).
K chatě Kjeldebu dorazíte cca za 2 hodiny chůze. Chata je samoobslužná. To znamená, že když je otevřená, můžete zde přespat nebo si doplnit zásoby z připraveného proviantu. Je pak zvykem zanechat odpovídající norské koruny v plechové kasičce. U chaty Kjeldebu je nedaleko umístěn dřevěný most na ocelových lanech přes jeden z mnoha přítoků jezera Sysenvatnet. Jezero je z celého treku vidět částečně pouze od dřevěného mostku. Jinak je pod úrovní této trasy a není vidět. Lze k němu však dojít po značené cestě od mostku západním směrem (vlevo). Od chaty Kjeldebu jsme se k autu vrátili zpět stejnou cestou.
Velmi snadná procházka s minimálním převýšením. Jde se většinou po úzké nezpevněné cestě, místy kamenité. Po dešti, což je v Norsku téměř neustále, může být cesta i místy bahnitá. My jsme museli krátký úsek celkem hledat trasu mezi rozmáčenou půdou. Trasa není vhodná pro kočárek, ale i malé děti předškolního věku ji hravě zvládnou.
Na trase není žádná možnost občerstvení, takže si musíte vodu nést s sebou. Na tento krátký trek nám v létě stačilo 0,5 litru na osobu.
Celou cestu směrem na chatu Kjeldebu jsme měli před sebou severozápadním směrem horu Leirhalsen 1 289 m n. m. Jinak je zde mnoho malých bezejmenných vrcholků (nebo spíš kopců, nejde přímo o horské velikány).
Jedná se o naprosto bezpečnou trasu, bez jakéhokoliv objektivního nebezpečí (kromě povětrnostních podmínek). V okolí se nenachází žádná divoká zvířata. Trasa je technicky velmi snadná, žádné prudké výšvihy.
Není zcela známé, že je v Norsku zakázáno rozdělávat ohně mimo k tomu určená místa v období od 15. dubna do 15. září. Ohledně kempování ve volné přírodě panuje v Norsku velmi benevolentní přístup. Tábořit lze kdekoliv v přírodě, avšak nejméně 150 metrů od obydlených budov.
Národní park Hardangervidda je největším a také často navštěvovaným parkem (díky své blízkosti Oslu). Je oblíbený svojí rozlehlostí a tím pádem i minimální obydleností. V této pusté, ale překrásné části Norska panuje celkem chladné počasí (vzhledem k vyšší nadmořské výšce kolem 1 000 - 1 700 m n. m.).