NaTreku.cz

Pěší turistika kolem kráteru Caldeira Faial na Azorských ostrovech

Pohoří, oblast / Stát

Azorské ostrovy / Portugalsko

Roční období

Léto

09. 07. 2017

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 600 m

↓ 1264 m

Délka

14.0 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 1049 m n.m.

min. 220 m n.m.

Turistická mapa ostrova Faial na Azorech

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 600 m
Sklesané metry: 1264 m

Užitečné informace

  1. Letenky - plánujte hodně dopředu (i rok), na poslední chvíli nic nekoupíte, vždy jen přes aerolinky SATA.
  2. Lodní doprava - nastudujte si vše předem a plánujte dle časových rozvrhů a tarifů společnosti Atlanticoline.
  3. Počasí - krátké přeháňky jsou dost časté, prům. teplota v létě je 23°C.
  4. Koupání - s prům. teplotou oceánu 16° - 20°C je koupání spíše pro otužilce.
  5. Co si zapamatujete - v létě hortenzie, vždy silný vítr, často dost komárů a především liduprázdnost v přírodě.

Užitečné informace

  1. Letenky - plánujte hodně dopředu (i rok), na poslední chvíli nic nekoupíte, vždy jen přes aerolinky SATA.
  2. Lodní doprava - nastudujte si vše předem a plánujte dle časových rozvrhů a tarifů společnosti Atlanticoline.
  3. Počasí - krátké přeháňky jsou dost časté, prům. teplota v létě je 23°C.
  4. Koupání - s prům. teplotou oceánu 16° - 20°C je koupání spíše pro otužilce.
  5. Co si zapamatujete - v létě hortenzie, vždy silný vítr, často dost komárů a především liduprázdnost v přírodě.

Pohodová horský výlet na sopečném ostrově Faial podél říčky Levada

Nástupní místo

Trek začínáme na parkovišti přímo v přírodní rezervaci Caldeira do Faial v nadmořské výšce cca 900 m n. m. Na parkovišti se už žádné další poplatky neplatí (v případě, že byste zde auto chtěli nechat a udělat jen okružní trek kolem kaldery sopky). Na parkoviště nás z Horty, hlavního města azorského ostrova Faial, přivezl taxík za cca 40 Eur (rok 2017). Do Horty jsme přiletěli z předchozího treku na ostrově Flores.
 

Popis treku

Od parkoviště na okraji kráteru sopky ostrova Faial (foto) vyrážíme jižním směrem po značené cestě. Po chvíli dojdeme k vysílači na hoře Cabeço Gordo 1 043 m n. m. (nejvyšší bod ostrova Faial). Cesta vede téměř po rovině. Jde se po okraji kaldery. Polní cesta kolem kráteru je upravená, široká a bezpečná, částečně se jde po asfaltce.

Obcházíme tedy kráter z jižní strany až přicházíme k vrcholu Alto do Guarda-Sol 997 m n. m. Za tímto kopcem scházíme po značené cestě až k říce Levada. Ona to vlastně není říčka ani potok, ale vodní kanál dlouhý 10 kilometrů (my jsme šli podél tohoto kanálu cca 3 km. Jedná se o soustavu pro sběr dešťové vody a vody z okolních kopců (foto).

Tento akvadukt (místy kamenné, dřevěné nebo přírodní koryto) zachytává vodu z okolních kopců a svádí ji do nížin ostrova pro potřeby vodní elektrárny. Podél  kanálu Levady je cesta mokrá a kluzká, ale jinak bezproblémová. Chvíli se jde lesem, pak po polích se všudypřítomnými hortenziemi, které často na polích označují hranice pozemků.

Za koncem kanálu Levada pokračujeme s mírnou odbočkou na vrchol Cabeço dos Trinta 759 m n. m. Dále pokračujeme přes menší kopec Cabeço do Fogo 571 m n. m. až dojdeme do kempingové zahrady Gamos e Pavões. Zde je pro turisty zdarma k používání gril, umývárny a přístřešek. Většina tohoto treku vede v přírodním parku Faial, který zabírá 17% celého ostrova.
 

Náročnost

Jedná se o nenáročný trek v nádherné přírodě. Cesta vede po polní cestě (kolem kráteru Caldeiro Faial), pak po lesní cestě kolem říčky (přesněji zavlažovacího kanálu) Levada. Cesty jsou udržované. Nejsou zde žádné ostré srázy nebo technicky obtížná místa. Výlet zvládnou i děti školního věku, ale pro kočárek to určitě není (ani pro teréní, občas se jde po úzkých lávkách). Trasa je vhodná i pro psy.
 

Dostupnost vody

Na treku není žádná chata ani jiná možnost k dokoupení vody. Je tedy nutné mít vodu s sebou (nakoupili jsme na letišti v Hortě). Nám na osobou stačilo na celý trek bohatě 1,5 litru vody. Během druhé části treku (sestup od kráteru kolem zavlažovacího systému Levada) se jde celou cestu kolem říčky v korytu. Ovšem pít z tuto vody bych doporučil pouze po důkladné filtraci. Všude kolem se pase mnoho krav.
 

Možnosti přespání

Po tomto treku jsme ve stanech přespali u západního mysu Cabeço Norte 143 m n. m. Bylo to úžasné místo pro spaní - super výhledy na mys a oceán (foto). Jen nás rušil neuvěřitelný křik racků.
 

Vrcholy

Během tohoto treku vystoupáte na několik menších vrcholů: Cabeço Gordo 1 043 m n. m. (vysílač a nejvyšší bod azorského ostrova Faial), Alto do Guarda-Sol 997 m n. m., Cabeço dos Trinta 759 m n. m. a Cabeço do Fogo 571 m n. m. Od kaldery jsou krásné výhledy na sousední azorský ostrov Pico.
 

Nebezpečí

Na treku nejsou žádná nebezpečná místa, ani prudké srázy. Cesta po okraji kaldery je široká a bezpečná. Další úsek cesty lesem kolem říčky Levada je také bezproblémový. Kolem potoka je všude hodně morko, cestou tak hrozí maximálně uklouznutí.
 

Jídlo

Veškeré jídlo jsme si nesli s sebou. Po cestě žádná restaurace ani chata není. Proviant jsme nakupovali z části na letišti v Hortě, odkud jsme pak jeli taxíkem přímo na okraj kaldery.
 

Zajímavosti

Název ostrova Faial je odvozem od endemických keřů zvaných Faial, které rostou pouze v kráteru sopky.

Přírodní park Faial vznikl roku 2017 a zabírá 17% azorksého ostrova Faial. V parku je několik přírodních rezervací, chráněných oblastí a krajin. Náš trek vedl v přírodní rezervaci Caldera Faial. Obvod tohoto stratovulkánu je přibližně 7 km, průměr 2 kilometry a hloubka 400 metrů. Vznik kaldery byl součástí dlouhého procesu, který začal před 550 miliony let, přičemž poslední geologická událost nastala před 1 200 lety. To ovšem neplatí pro sopečnou činnost podmořského vulkánu, který se roku 1957 probudil nedaleko západního pobřeží ostrova Faial. Vulkán bouřil téměř půl roku a sopečným materiálem zvětšil západní část ostrova Faial téměř o 2,5 km čtverečních. 

Pro více informací o ostrovu Faial doporučujeme shlédnout dokument České televize z pořadu Objektiv nebo obecněji o celých Azorských ostrovech najdete v pořadu ČT Cestománie.

 

Tip NaTreku.cz

V jachetním přístavu města Horta jsou na chodnících a zdech mola barevné obrazy a názvy lodí s daty, kdy zde přistály. Přístav se tak stává netradiční galerií dokonce i s českou stopou. Tím, že v přístavu přes rok kotví až tisíc jachet, stává se ostrov Faial nejvíc kosmopolitním místem azorských ostrovů.

Vloženo: 15. 01. 2018
Autor:
Kuba
Profil autora