Jizerské hory / Česko
Zima
12. 01. 2020
↑ 257 m
↓ 257 m
5.1 km
2 hod.
max. 637 m n.m.
min. 421 m n.m.
Parkoviště u restaurace Mojžíšův pramen. Ta se nachází na konci úzké asfaltky vedoucí z Liberce. Parkoviště je bezplatné.
Od parkoviště jsem se vydal po naučné stezce směrem k osadě Sedmihorky. Celou dobu se jde po široké lesní cestě, jen několik prvních desítek metrů je cesta užší. Asi po půl kilometru se stezka stáčí doprava, já jsem však pokračoval rovně po široké cestě.
Vystoupal jsem několik výškových metrů a opět se napojil na naučnou stezku. Po ní jsem došel až ke státní silnici. Zde jsem se napojil na zelenou turistickou trasu. Dál jsem pokračoval po velmi široké cestě, naštěstí jsem ji po několika desítkách metrů opustil a pokračoval jsem příjemnou lesní pěšinou, která postupně začínala stoupat. Cesta se z široké lesní změní na stezku a závěrečná část cesty k rozhledně je již prudká. Navíc je zde hodně kamenů a kořenů, takže například pro kočárek je stezka nesjízdná.
Nakonec jsem došel k rozhledně na Císařském kameni a bohužel předpověď meteorologů totálně nevyšla. Byla mlha a viditelnost tak 100 metrů. I tak jsem si vyšlapal schody na vyhlídkovou plošinu a rozhlédl se do mlhy kolem mne. Za dobrého počasí jsou výhledy asi skvělé. Poté jsem se začal vracet zpět k autu. Chvilku jsem šel po stejné trase jako výstup, ale po několika desítkách metrech jsem odbočil doprava na vyšlapanou lesní stezku. Po ní jsem sestupoval stále rovně. Napojil jsem se opět na naučnou stezku a po ní se vrátil zpět k parkovišti u restaurace Mojžíšův pramen.
Velmi jednoduchý výlet. Většinu trasy se jde po širokých lesních cestách. Prudký je až závěrečný výstup na Císařský kámen. Zde se jde již po lesní stezce mezi kameny a kořeny a člověk se trošku zapotí. Trasa je ideální pro děti a psy, kočárky ji neprojedou.
Doplnit tekutiny je možné v restauraci Mojžíšův pramen u parkoviště. Otevřeno má od čtvrtka do neděle. Mě stačil na cestu 1 litr vody na osobu.
Z kopce Císařský kámen jsou za dobré viditelnosti skvěle vidět Jizerské hory, Ještěd, Krkonoše nebo Český ráj.
Trasa je velmi jednoduchá, vedená po lesních stezkách. Prudký je jen závěrečný výstup na Císařský kámen. Je zde hodně kořenů a kamenů, které za mokra kloužou. Dvakrát trasa vede po široké lesní cestě, která je v letní sezoně ideální pro cyklisty. Proto je dobré dát pozor na případné střety cyklisty.
Kopec Císařský kámen je pojmenován po návštěvě císaře Josefa II v roce 1779. Ten zde dohlížel na opevňovací práce na strategickém kopci, tehdy nazývaném Špičák, během války s Pruskem. Původně zde chtěl nechat vybudovat pevnost, z těchto záměrů nakonec ale sešlo.
První rozhledna zde byla vybudována až v roce 2009 a byla celodřevěná. Kvůli špatnému technickému stavu byla v roce 2017 uzavřena a posléze i demontována. Na jejím místě však již v roce 2018 vyrostla nová současná rozhledna. Ta má kovovou konstrukci s dřevěným obložením. Rozhledna je vysoká 23 metrů, ne vyhlídkovou plošinu vede 112 schodů. Otevřená je celoročně a bezplatně.