NaTreku.cz

Trasa přes Frýdlatnské cimbuří na Polední kameny v Jizerkách

Pohoří, oblast / Stát

Jizerské hory / Česko

Roční období

Jaro

12. 05. 2019

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 779 m

↓ 779 m

Délka

12.9 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 1007 m n.m.

min. 398 m n.m.

Turistická mapa Jizerských hor

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 779 m
Sklesané metry: 779 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO, ale s kondičkou
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - na jaře střední

Turistický výstup na vyhlídkové místo Polední kameny v Jizerských horách

Nástupní místo

Trasu začínáme na vlakovém nádraží obci v Bílý Potok. Jedná se o konečnou vlaku ze směru od Frýdlantu. Nachází se na sever od Jizerských hor, Bílý Potok plynule navazuje na město Hejnice. Přímo od nádraží vede zelená turistická značka.
 

Popis treku

Od nádraží jsem se vydal po turistické značce. U hlavní silnice jsem se napojil na zelenou značku, po které jsem se vydal směr hory. Brzy jsem opustil obec Hejnice a pokračoval jsem po upravené široké cestě. Ta brzy vstoupila do údolí Černého potoka, který padá z Jizerek do údolí. Široká cesta pokračovala i v lese, minul jsem odbočku k vodopádu, a vystoupal jsem až k odbočce na vyhlídku Hajní kostel (foto). Ta se nachází na skále a získala název dle pověsti, která říká, že tato skála je pozůstatkem zříceného kostela. Údajně se mu říkalo Hainskirche, což česky znamená Hajní kostel.

Až sem se šlo poměrně příjemně, stoupání bylo pozvolné. Na vyhlídku je však výstup výrazně prudší a vede po úzké stezce. Na samotnou vyhlídku jsou vysekané schody ve skále. Výhled je velmi pěkný. Z vyhlídky jsem se vrátil zpět na hlavní cestu a pokračoval jsem ve výstupu. Široká cesta se nakonec změnila v lesní stezku a začala velmi prudce stoupat. Nakonec jsem došel k odbočce na Frýdlantské cimbuří. Žlutá značka vede opět velmi prudce po malé pěšině. Občas jsou zde vybudované schodky. Nakonec jsem došel k rozcestnínku pod cimbuřím. Na cimbuří se musí jít částečně po skalách (foto) a je nutné používat ruce. Vyhlídka je to však skvělá.

Vrátil jsem se zpět na žlutou značku a pokračoval jsem na hřeben Poledního kamene. Stezka je místy úzká, ale vede ve fantastické krajině skalních bloků (foto). Na jednom místě výstup usnadňují schody a řetěz. Nakonec jsem vystoupal až na vrchol Poledního kamene 1 007 m n. m. Z něj je úžasný panoramatický výhled.

Z vrcholu jsem pokračoval dál po žluté značce směrem ke Smědavské hoře. Na rozestí Smědavská hora - silnice jsem opustil značenou stezku pokračoval jižně po široké lesní cestě. Ta se brzy napojila na panelovku, po které jsem došel až k zelené značce. Zde jsem se stočil a začal se vracet zpět na sever do Hejnic. Cesta je nejprve široká, později přejde v stezku a začne prudčeji klesat. Nakonec jsem došel k odbočce na cimbuří a dál jsem klesal po stejné cestě, po které jsem stoupal do hor. Jelikož jsem měl ještě čas, udělal jsem si odbočku ke krásnému vodopádu Černého potoka. Poté jsem se vrátil stejnou cestou zpět do Bílého Potoka.
 

Náročnost

Na české poměry poměrně náročný trek. Celkové převýšení je více jak 700 metrů, což je v nohách už cítit. Ve spodní části se jde po širokých cestách, ale výstupy na jednotlivé vyhlídky a cesta po hřebeni Poledního kamene je už jiné kafe. Na Frýdlantské cimbuří je nutné občas použít i ruce. Stezka po hřebeni je úzká, v jedné části jsou i lehké pomůcky k ulehčení postupu - schody, řetězy a kramle. Nicméně je vše bezpečné, hřeben je široký. Trasu zvládnou psi i trénované děti. Kočárek ji samozřejmě neprojede.
 

Dostupnost vody

Na trase není žádné občerstvení. Narazil jsem na několik malých potůčků, ze kterých bych se nebál napít. Nejlepší byl asi těsně pod odbočkou na Frýdlantské cimbuří. Jinak je nutné mít vlastní zásoby. Mě stačilo 1,5 litru vody na osobu.
 

Možnosti přespání

Na trase není žádná chata, na konci obce Bílý potok (kousek od nástupního místa této trasy) je však Pension Poledník.
 

Vrcholy

Z vrcholu Polední kameny 1 007 m n. m. se otevírají skvělé panoramatické pohledy jak na velkou část Jizerských hor, tak i do údolí na sever od hlavního hřebene.
 

Nebezpečí

Na trase je asi nejnebezpečnější přístup k vyhlídce Frýdlantské cimbuří. Jde se částečně po skalách a je nutné používat ruce. Nejsou zde však žádné vzdušné úseky. Na samotné vyhlídce je zábradlí. Stezka na vrchol Poledních kamenů je sice úzká a jsou zde i žebřík a kramle, ale je to spíše jen pro zpestření výstupu. Není to nijak nebezpečné. Jinak se jde po bezproblémových lesních / polních cestách nebo stezkách.
 

Jídlo

Na trase není žádná chata nebo občerstvení, je nutné mít zásoby vlastní. A jsou potřeba, trasa je náročná a je nutné doplnit energii (energetické tyčinky, čokolád + klasická svačina).
 

Zajímavosti

Černý potok v Jizerských horách vytváří soustavu několika vodopádů, které nemají v České republice konkurenci. Sklon mezi vodopády je místy až 20 procent. Zároveň je Černý potok velmi vodnatý. Přístup k většině vodopádů není možný jednak z důvodu ochrany přírody, jednak kvůli extrémně těžkému terénu. Nejvyšší vodopád je Skrytý vodopád a měří přibližně 13 metrů. Značená trasa vede k Vodopádu Černého potoka, který má celkovou výšku cca. 10 metrů. Více informací o vodopádech Černého potoka najdete na www.vodopady.info

Vloženo: 15. 05. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora