NaTreku.cz

Okružní trasa Boubínským pralesem na Šumavě

Pohoří, oblast / Stát

Šumava / Česko

Roční období

Léto

23. 08. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 295 m

↓ 295 m

Délka

8.2 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 1112 m n.m.

min. 836 m n.m.

Turistická mapa Boubínského pralesa

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 295 m
Sklesané metry: 295 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárek - NE
  4. Přelidněnost - v letní sezóně velmi vysoká, jaro a podzim bude lidí méně.

Výlet s dětmi Boubínským pralesem v národním parku Šumava

Nástupní místo

Náš výlet začínáme na placeném parkovišti u kempu Pod Boubínem (100 Kč auto na den - rok 2018). Do samotného Boubínského pralesa se pak neplatí žádné vstupné.
 

Popis treku

Z parkoviště vycházíme spolu s dalšími turisty, kterých tu je v letní sezóně opravdu hodně, po zelené značce směrem na Idinu pilu. Míjíme infocentrum Boubínského pralesa a za chvíli dojdeme ke studánce. Cesta vede po široké asfaltce. Asi 200 metrů za studánkou přicházíme k rozcestníku Amortovka, odkud již pokračujeme po modré značce. Trasa přechází z asfaltky na širokou lesní cestu, po které mírným stoupáním docházíme až k Boubínskému jezírku. 

U jezírka je několik stolů a lavicemi a přístřešek. Leží zde pod stříškou také Vidlicový smrk, což je 350 let starý velikán, který byl v Boubínském pralese pokácen v roce 2005 jako odumřelý strom. Ale pro jeho obrovské rozměry a stáří je zde uchováván jako rarita. 

Od jezírka vyrážíme po modré značce do mírného stoupání po zpevněné cestě. Po levé straně máme Boubínský prales, oplocený dřevěným plotem (aby se tam nedostala vysoká). Na rozcestníku Knížecí cesta už pokračujeme v okruhu kolem pralesa po zelené naučné stezce. Kdo by chtěl jít na vrchol Boubín s rozhlednou, tak musí pokračovat po modré značce.

Za rozcestníkem začíná prudší stoupání lesní pěšinou s kořeny a kameny. Trochu se zde zapotíte. Po chvíli se napojujeme na Lukénskou cestu, což je opět zpěvněná široká pohodlná cesta, která vede po vrstevnici kolem pralesa. Po chvíli začíná cesta mírně klesat až k rozcestníku Boubínský prales - jih. Odtud pokračuje naučná stezka prudší lesní cestou dolů, zpět k Boubínskému jezírku. Od jezírka se vracíme stejnou cestou na parkoviště, kde se posilníme gulášovou polévkou a utopencem.
 

Náročnost

Cesta vede z části po asfaltce a z části po lesní cestě, místy s kořeny. Svahy jsou mírné, na trase není žádný extra prudký výšvih nebo místo, které by bylo technicky náročné. Výlet bez problémů zvládnou malé děti i psi. Trasa není vhodná pro kočárek, protože v místech prudších stoupání i klesání je dost kořenů.
 

Dostupnost vody

Vodu můžete koupit ve stánku na parkovišti Pod Boubínem. Mají lahvové pivo, místní limonády i něco malého k snědku (gulášovku, utopence). Nám na túru stačilo 1 litr vody na osobu. Po cestě je pak možnost nabrat vodu ve studánce kousek za parkovištěm, nebo pak v Kaplickém potoku přímo v Boubínském pralese.
 

Vrcholy

Na popisované trase nejsou žádné výhledy do okolí. Pro ty byste museli pokračovat po modré značce na vrchol hory Boubín, kde je i stejnojmenná rozhledna. Odtud jsou pak krásné výhledy na východní část pohoří Šumavy.
 

Nebezpečí

Jedná se o bezpečnou a nenáročnou turistiku vedenou po širokých zpevněných cestách a lesních pěšinách. Pouze ve dvou místech je mírně prudší stoupání a klesání (zpět k jezírku) po lesní cestě s kořeny.
 

Jídlo

Jídlo i pití můžete kupit ve výchozím a cílovém bodu tohoto výletu, na parkovišti pod Boubínem. Ve stánku s občerstvením zde mají i teplá jídla (párky, polévka). Nejedná se o žádný gastro zážitek, ale to zde nikdo nečeká :).
 

Zajímavosti

Boubínský prales

Je národní přírodní památka vyhlášená již roku 1858. Jedná se o třetí nejstarší českou přírodní rezervaci s rozlohou 666,41 ha. Oblast leží v CHKO Šumava a spravuje ji Správa NP a CHKO Šumava. Boubínským pralesem vede naučná stezka a několik turistických tras směřujících k rozhledně na vrchu Boubín. Stáří lesa se odhaduje na 12 000 let, kdy skončila poslední doba ledová. Zajímavé odkazy o Boubínském pralese:

Reportáž české televize Toulavá Kamera (04:16 min.)
Reportáž české televize Barvy života (06:06 min)
Boubínský prales v českém rozhlase (4:44 min)
Oficiální web Boubínského pralesa
 

Vidlicový smrk

Rostl v pralesovitém zbytku mezi Bobínským jezírkem a lesní cestou Dlouhohřbetní v nadmořské výšce cca 900 m. Byl poražen jako odumřelý strom na jaře 2005. Hlavní příčinou odumření bylo dlouholeté napadení tesaříkem, jehože larvy poškozovaly dřevo a borku ve vertikálním pásu. Smrk byl 54 metrů vysoký a starý asi 350 let. Průměr kmene 1,3 m nad terénem dosahoval 142 cm a jeho obvod byl 446 cm.
 

Boubínské jezírko (nebo také Kaplické jezírko)

Leží v nadmořské výšce 920 m a bylo vybudováno v roce 1836 jako umělá nádrž pro umožnění plavby dřeva. Rozloha jezírka je 0,37 ha a jeho největší hloubka u výpusti dosahuje 4 metrů. Jezírko je napájeno Kaplickým potokem, jehož tok byl od nádrže upraven pro plavbu dříví jako plavební kanál. Dnes již jezírko ztratilo svůj původní význam a dotváří vstupní prostor Národní přírodní rezervace Boubínský prales. Do jeho vod je vysazován pstruh obecný.

Vloženo: 09. 09. 2018
Autor:
Karel
Profil autora