Judská poušť / Izrael
Podzim
24. 09. 2017
↑ 662 m
↓ 661 m
6.2 km
3 hod.
max. 50 m n.m.
min. -302 m n.m.
Trek začíná u vstupu do hlavní části parku Masada směrem od Mrtvého moře ve východní části Judejské pouště. Cesta samotná se jmenuje Snake path. Druhá, jednodušší cesta, vede po náspu vybudovaném římany při obléhání - Roman path (cca 15 min). Vyzkoušeli jsme obě.
Trek Masada Snake Path je jedním z nejznámějších turistických výšlapů v Izraeli. Počínaje základnou Masady, slavné pevnosti, která stojí u Mrtvého moře, vede stezka Snake Path asi 400 výškových metrů (foto) od Mrtvého moře, nejnižšího místa na zemi (má nadmořskou výšku -430 m n. m.) až po vrchol s pevností Masada. Zde archeologické nálezy vyprávějí příběh o hrdinství a vytrvalosti židovských bojovníků.
Z vrcholu má člověk nádherný výhled na Mrtvé moře a Moabské hory v Jordánu na druhé straně. Výstup k pevnosti začínáme na parkovišti (foto) pod pevností a po značené cestě vyrážíme k vrcholu. Cesta pozvolna stoupá v mnoha serpentinách vzhůru až do pevnosti. Stezka je široká a bezpečná. Po prohlídce pevnosti zkoušíme ještě římskou cestu. Poté se stejnou cestou vracíme zpět.
Snake path (hadí stezka) je klikatá zpevněná cesta až nahoru do pevnosti Masada. Doporučuji nepodcenit zásobu vody, protože celá cesta je na přímém slunci a není se kde schovat. Vyjímkou bude, pokud nahoru půjdete na východ slunce. Vedle brány Hadí stezky u výchozího bodu je stanice lanovky, která k pevnosti Masada vyveze pohodlnější turisty.
Roman path (římská stezka) je kolmá cesta z parkoviště přímo do pevnosti, vedoucí po umělém náspu, který tu zbyl z dob obléhání římskou 10. legií. Cestu dle mého zvládne i netrénovaná osoba.
Vodu lze pořídit v restauraci v areálu parkoviště nástupního místa treku. Nahoře v pevnosti je pak chlazené pítko. S sebou nám pro tento trek stačilo cca 1,5 l vody / osoba.
Ubytování v hostelech / hotelech ve městě Arad, nebo Ein Bokek.
Pevnost Masada se nachází na osamocené skále. Proto jsou z ní úžasné výhledy. Hlavně na Mrtvé moře a Moabské hory v Jordánsku.
Jediné nebezpečí je velké vedro, které v oblasti panuje a s tím spojená dehydratace. Proto se doporučuje zahájit výstup na pevnost ještě před východem slunce.
Restaurace u vstupu dole pod pevností. Nám stačila svačina v podobě banánu a jablka.
Pevnost Masadu postavil král Herodes v poušti bez lidského osídlení, na vrcholu příkré skály o rozměrech asi 650 × 300 metrů. Součástí komplexu jsou nádrže na 40 000 litrů vody. Po Herodově smrti a anexi Judeje Římem sídlila na Masadě až do začátku židovského povstání římská posádka. Hned na jeho počátku se oddíl zélótů lstí zmocnil Masady, pobil římskou posádku a z pevnosti vytvořil svoji základnu k útokům do okolí. Proto přitáhla k pevnosti 10. legie Fretensis pod velením Flavia Silvy spolu s pomocnými jednotkami a několika tisíci zajatci. Vojáci obklopili celou pevnost zdí se strážními věžemi a rozmístili se kolem v osmi opevněných táborech, jejichž základy jsou vidět i dnes. Přístupové cesty v dostřelu obránců byly kryté, čelo náspu chránila útočná věž, proti které neměli obránci žádnou zbraň. Den před vstupem Římanů do pevnosti se zélóti rozhodují, že je lepší zemřít rukou svých bližních, než se podrobit.
Muži nejdříve ukryli svitky, které dnes patří do souboru svitků od Mrtvého moře, pak zabili ženy a děti. Následně vylosovali ze svého středu deset mužů a nechali se vylosovanými také zabít. Ze zbývajících deseti opět vylosovali jednoho, který usmrtil ostatní a sám pak spáchal sebevraždu (tím byl jediným hříšníkem - sebevražda). Dnes je Masada cílem mnoha poutníků a místem slavnostní přísahy izraelských vojáků, kteří prohlašují: „Masada nesmí znovu padnout.“
O Masadě, zejména z architektonického hledika, byl natočen skvělý dokument ze série Šumné stopy - Izrael Bauhaus.