NaTreku.cz

Okružní výlet po Sedlčansku v přírodním parku Petrovicko

Pohoří, oblast / Stát

Benešovská pahorkatina / Česko

Roční období

Zima

22. 01. 2023

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 436 m

↓ 437 m

Délka

15.7 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 544 m n.m.

min. 386 m n.m.

Turistická mapa přírodního parku Petrovice

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 436 m
Sklesané metry: 437 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (školního věku)
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - malá

Nenáročná turistika po Sedlčansku s výstupem na Husovu kazatelnu

Nástupní místo

Auto nechávám na neplaceném parkovišti na náměstí v Petrovicích. Městysu dominuje barokní kostel sv. Petra a Pavla, který byl založen už v ranném středověku a do nynější podoby přestavěn v 18. století, Vedle něj stojí Petrovický zámeček, kde sídlí obecní úřad. V obchodech s potravinami je možné dokoupit svačinu na cestu, jsou tu i dvě hospody.
 

Popis treku

Po červené značce vyrážím po asfaltce okolo kostela. Kousek po silnici a za kovovým křížkem odbočuju do lesa. Pěšina vede po starých cestách lemovaných zídkami z žulových kamenů. Chvíli lesem, dolů k potoku, pak otevřenou krajinou mezi loukami a remízky s balvany. Petrovice nechávám za sebou, teď mám výhled na sever a východ, na ojíněné kopce České Sibiře.

Od rozcestí vpravo vede cesta k Husově kazatelně – plošině na kraji lesa, kde jsou rozeseté velké žulové valouny. Husova kazatelna je pětimetrový viklan, snad největší v republice, který spočívá jen špičkou na žulové plotně a prý ho snadno rozhoupáte. Měla se tu konat shromáždění lidu a z kamene kázal Jan Hus. Vracím se zpět na rozcestí.

Když budete sledovat naučnou stezku, dojdete na kopec Křemenice, odkud je výhled na nedaleký Vysoký Chlumec – vršek s krásným zámkem. Já se tentokrát vydávám po modré značce směr Skoupý. Ve Skoupém je velký vápencový lom. Od lomu pokračuje stezka do oblasti tzv. Týnčanského krasu. Je to tu pěkné – slunné jižní stráně se stepní vegetací, trnkové a šípkové keře, jalovce. Trávu pomáhá vypásat stádo poníků.

Stráň padá dolů k potoku, kde je Divišova jeskyně, 200 m dlouhý komplex chodeb a dómů, který tu postupně odkrývají speleologové. Od jeskyně vede cesta údolím potoka Brzina. Projdete kolem tří starých mlýnů – Radášova se zdobeným portálem, o kus dál pět set let starý Červený mlýn a u silnice stojí mlýn Míkův.

Cesta stoupá po úzké asfatce nahoru do obce Kuní. U kapličky tu končí křížová cesta vytesaná do žulových balvanů. Vede od bývalého morového hřbitova v Kuníčku ke kapličce v Kuní a má čtrnáct zastavení. Na výstavbu cesty se složily rodiny z blízkého okolí, vysvěcena byla v roce 2000. V nejvyšším bodě je odpočinkové místo Varta s ohništěm a výhledem do kraje.

U morového hřbitova ze 17. století je parkoviště a bílá kaplička svaté Anny. Můžete tu odbočit na rozhlednu Kuníček. Otevřená je sice jen v letní sezóně o víkendech, ale je u ní piknikové místo s výhledem na Petrovice a okolí. Kdo chce, může dál pokračovat polními cestami třeba k sérii rybníků Trubáčků, mě už je ale zima, tak se vracím po asfaltce zpět do Petrovic. Na cestě 4 hodiny, potkala jsem srnky, vrány, stáda koní, koz a ovcí, turista žádný.

Náročnost

Cesta vede otevřenou krajinou mezi loukami a poli, podél potoků, mírně zvlněným terénem. Pěkné výhledy na přírodní park Petrovicko a Českou Sibiř. Narazíte tu na zajímavé přírodní i technické památky – viklan Husova kazatelna, Týnčanský kras, staré mlýny na potoce Brzina, rozhledna Kuníček.
 

Dostupnost vody

Na trase není nikde žádná možnost občerstvení. Proto využijte v Petrovicích obchody a hospody, kterých je tu dost.
 

Vrcholy

Výhledy na přírodní park Petrovicko a Českou Sibiř

Nebezpečí

Jde o velmi jednoduchou a nenáročnou trasu, na které nehrozí žádné nebezpečí. Jediné potencionální riziko je chůze po silnici, která je v některých částech trasy nezbytná.
 

Jídlo

Menší svačinu je vhodné mít s sebou, na cestě není možnost občerstvení. Obchod a hospody v Petrovicích. Odpočinková místa a ohniště na Vartě a u rozhledny Kuníček.

Vloženo: 29. 01. 2023
Autor:
Heidi
Profil autora