Kyjovská pahorkatina / Česko
Jaro
15. 06. 2019
↑ 130 m
↓ 130 m
5.6 km
2 hod.
max. 308 m n.m.
min. 194 m n.m.
Výlet začínáme v Hustopečích na neplaceném parkovišti vedle hřbitova. Hned u parkoviště začíná Mandloňová naučná stezka.
Z parkoviště, kde přímo začíná zelená značka (Mandloňová naučná stezka), se jde podél hřbitovní zdi a vlastně tak obcházíme hřbitov. Po asi 500 metrech dojdete k odbočce doleva, kde začíná prudké stoupání vinicemi (foto).
Po zdolání tohoto kopce přijdete na náhorní plošinu, kde začíná pole a v dálce už vidíte mandloňový sad i rozhledu Hustopeče 303 m n. m., ze které jsou skvělé výhledy (foto). K rozhledně docházíme asi po 10 minutách. Od rozhledny pokračujeme k dřevěnému posezení, dokonce i se suchým záchodem. Ten se opravdu hodí, protože na této trase se pohybuje opravdu hodně turistů.
Od posezení pokračujeme stále po značené naučné stezce, tentokrát už po asfaltce. Naučnou stezkou vlastně obcházíme přírodní park Kopaniny, cesta vede mírně z kopce. Dojdeme až k Přednímu rybníku, kde se napojujeme na červenou značku. To už jdeme po méně využívané silnici. Míjíme sportovní stáj Valkýru, což je jezdecký klub, který nabízí také výuku jízdy na koni pro začátečníky i pokročilé a mini ZOO (foto). Od Valkýry jdeme stále po červené značce zpátky ke hřbitovu. V Hustopečích si cestu zkrátíme ulicí Nerudovou (je to k autu na parkovišti o něco blíž).
Jedná se o jednoduchou a nenáročnou trasu. Cesta vede po širokých polních cestách nebo po asfaltce (většinou cyklistické stezce). Trasu zvládnou i velmi malé děti, psi i kočárky (vyzkoušeno). Jediné místo, kde se s kočárkem zapotíte je kousek za hřbitovem, kdy se musíte po prašné cestě mezi vinohrady v prudkém kopci vyškrábat na náhorní plošinu, kde jsou ony známé mandloňové sady.
Na celé trase není žádný zdroj pitné vody. Doporučuji si v létě vzít min. 0,5 litru vody na osobu. Možnost občerstvení je pak až v Hustopečích.
Na této trase není žádný technicky obtížný úsek. Jediné nebezpečí tak může představovat pohyb po méně využívané silnici za Předním rybníkem. Pozor je také dobré si dávat na cyklisty, kterých je zde hodně.
Jedná se o velmi krátký výlet (cca 2 hodiny i s rozhlednou), svačinu jsme řešili pouze ovocem a vodou. Možnost občerstvení je pak v některé z hospod v Hustopečích.
Rozhledna Hustopeče stojí pod Hustopečským starým vrchem 308 m n. m. a byla založena roku 2012. Rozhledna je vysoká 17,4 m a vyhlídková plošina s krásnými výhledy do všech stran je ve výšce 12,6 m. Více informací o rozhledně najdete zde .
Mandloňový sad u Hustopečí je svým způsobem v České republice unikátní. V době svého největšího rozkvětu zde rostlo až 50 000 mandloní. Historie pěstování mandloní na našem území sahá do 17. století. Další informace o Mandloňovém sadu a stezce najdete například v pořadu ČT Toulavá kamera nebo přímo na oficiálním webu města Hustopeče zde.