Walliské Alpy / Švýcarsko
Léto
15. 08. - 16. 08. 2009
↑ 2284 m
↓ 2284 m
16.3 km
2 dny
max. 4206 m n.m.
min. 1869 m n.m.
Trek začíná ve vesničce Täsch (1 450 m n. m.) nedaleko střediska Zermatt ve Walliských Alpách. Auto můžete nechat přímo na parkovišti v Täsch nebo využít volného místa na silnici (což není podle předpisů) směrem osada Ottafe.
Od auta, které lze odstavit přímo v osadě Ottafe, jsme pokračovali po značené cestě směr Täsch Hütte (2 701 m n. m., cca 4h). Na chatě (foto) můžete využít teplých jídel a noclehu, nebo se vydat bivakovat na planinu cca 200 výškových metrů nad chatou (na vlastní riziko - spaní ve volné přírodě je ve švýcarsku zakázáno, i když je toto místo bivakování používáno - podle ohniště a postavení kamenných ohrad pro stany proti větru - foto).
Druhý den ráno pokračujte západním směrem k sedlu Alphubeljoch 3 780 m n. m., cca 2,5h. Ještě než dorazíte do sedla, nastoupíte na ledovec Wandgletscher (v některých mapových podkladech Alphubel gletscher). Pohyb po ledovci je do sedla velmi snadný, nejsou zde žádné trhliny a sklon je mírný. Od nástupu na ledovec je krásný výhled na Matterhorn 4 478 m n. m.. Ze sedla Alphubeljoch (foto) se vydejte severozápadním směrem po hřebenu směrem k vrcholu Alphubel 4 206 m n. m., který je ze sedla krásně viditelný. Po hřebenové pasáži přijdete ke zlomovému bodu, kde začíná exponovaný, 45° zledovatělý svah (foto - vysoký cca 100 výškových metrů) zakončený vrcholem Alphubelu. Je zde nutná maximální obezřetnost pro každý krok a zásek cepínu. Hned po tomto adrenalinovém zážitku vás čeká široký vrchol Alphubelu s nádhernými výhledy na většinu vrcholů Walliských Alp.
Sestupová trasa může být stejná jako vrcholová. Ovšem sestupovat po 45° zledovatělém svahu není nic příjemného. Bezpečnější je využít možnosti pokračovat z vrcholu Alphubel severozápadně, obejít vrchol a nejstrměnší pasáže vrcholu tak vlastně podejít z východní strany. V těchto místech už je možné narazit na ledovcové trhliny, takže doporučujeme navázání do lanových družstev. Jakmile tímto způsobem obejdete vrchol Alphubelu ze západní strany, vrátíte se zpět do sedla Alphubeljoch, ze kterého pak pokračujete stejnou cestou jako nahoru.
Vysoká nadmořská výška Alphubelu (4 206 m n. m.) a pohyb po ledovci dělají z tohoto treku náročnou horskou túru, která je umocněna adrenalinovým závěrečným svahem - často (hlavně z rána) zledovatělým výšvihem se sklonem 45°.
Vodu můžete nakoupit přímo ve vesnici Täsch nebo pak na chatě Täsch Hütte. Cestou k osadě Ottafe budete míjet prameny Rotbach a Täschbach, ve kterých lze pitnou vodu také nabrat. Nad chatou Täsch Hütte směrem do sedla Alphubeljoch je také pramen tekoucí od ledovce Alphubel gletscher. Na celý trek nám stačili 3 litry vody na osobu.
Bivak jsme postavili na menší planině cca 200 výškových metrů nad chatou Täsch Hütte 2 701 m n. m. (foto) Jsou zde dokonce kamenné zídky, které dokáží stan alespoň minimálně uchránit před větrem. POZOR: spaní ve volné přírodě je ve Švýcarsku zakázané - takže bivakování je na vlastní nebezpečí. Legální možností je přespání na chatě Täsch Hütte, kde vám připraví i teplou večeři.
Z vrcholu Alphubelu 4 206 m n. m.. lze vidět téměř všechny vrcholy Walliských Alp v okolí Zermattu - Allalinhorn 4 027 m n. m., masiv Monte Rosy s jejím nejvyšším bodem Dufourspitze 4 634 m n. m., Lyskamm 4 527 m n. m., Castor 4 228 m n. m., Breithorn 4 164 m n. m., Matterhorn 4 478 m n. m., Weisshorn 4 505 m n. m. a spoustu dalších.
Hlavním nebezpečným úsekem je výšvih těsně před vrcholem Alphubelu 4 206 m n. m. Jedná se o strmý svah 45° (cca 100 výškových metrů), který je ráno často zledovatělý. Je zde nutno maximální obezřetnosti a kompletní ledovcové vybavení - mačky, cepín, lano, přilba. "Sklouznout" z tohoto svahu lze celkem hluboko s vážnými následky. Rozhodně by se do tohoto výstupu neměli pouštět lidé, kterým exponovaná místa nedělají dobře. Dalším nebezpečím mohou být trhliny v ledovci Feegletscher při sestupové trase z Alphubelu. Zde je nutné dodržovat zásady bezpečného pohybu po ledovci s odpovídajícím vybavením.
Pro výstup na Albhubel je nutné standardní ledovcové vybavení - mačky, cepín, lano pro navázání do družstev, přilba. Samozřejmostí jsou pak kvalitní nepromokavé kotníčkové boty, na které lze připevnit mačky a nepromokavá bunda. Jestliže chcete také bivakovat nad chatou Täsch Hütte (pozor - ve švýcarsku není spaní ve volné přírodě povolené), tak samozřejmě také stan, spacák, karimatka, vařič a zásoby jídla na jeden den.
Jídlo lze na této túře řešit jak vlastními zásobami, které lze dokoupit ve vesnici Täsch, nebo pak na chatě Täsch Hütte. My jsme si teplé jídlo vařili jen večer 15. 8. v místě bivaku nad chatou Täsch Hütte před výstupovým dnem. Jinak jsme stravu řešili svačinami, tyčinkami a čokoládkou.
Asi 5km od vesnice Täsch, nástupního místa této túry, se nachází světoznámé středisko horské turistiky Zermatt. Lze sem z Täsche dojet pouze vláčkem, který jezdí pravidelně každých 20 minut. V samotném Zermattu se pak naskýtá opravdu mnoho možností turistického vyžití. Od možnosti lanovek na velikány Klein Matterhorn 3 883 m n. m. nebo Testa Grigia 3 480 m n. m., přes půjčovnu horských kol, bohaté možnosti lezení po skalách, přes klasickou horskou turistiku nebo v zimě lyžování. Více informací o možnostech vyžití v Zermattu najdete na www.zermatt.ch
Kondice
Aktivně sportující lidé v perfektním zdravotním i psychickém stavu.
Nastoupané metry
nad 2 000 m za den
Charakteristika
Více denní expediční treky, nutnost speciálního vybavení, častý pohyb v exponovaných místech, všechny druhy horského terénu včetně pohybu po ledovci.